1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
3 years ago
11

Can someone help me please

Mathematics
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
8 0

check the picture below.

You might be interested in
Which expression is equivalent to<br> logbase12 ((1/2)/8w)?
Lunna [17]

\bf \begin{array}{llll} \textit{logarithm of factors} \\\\ log_a(xy)\implies log_a(x)+log_a(y) \end{array}~\hfill \begin{array}{llll} \textit{Logarithm of rationals} \\\\ log_a\left( \frac{x}{y}\right)\implies log_a(x)-log_a(y) \end{array} \\\\[-0.35em] \rule{34em}{0.25pt}

\bf \log_{12}\left( \cfrac{~~\frac{1}{2}~~}{8w} \right)\implies \begin{array}{llll} \log_{12}\left( \frac{1}{2} \right)&-&\log_{12}(8w)\\\\ \log_{12}(1)-\log_{12}(2)&-&[\log_{12}(8)+\log_{12}(w)] \end{array} \\\\[-0.35em] \rule{34em}{0.25pt}\\\\ ~\hfill \log_{12}(1)-\log_{12}(2)-\log_{12}(8)-\log_{12}(w)~\hfill

7 0
3 years ago
The intensity of a sound varies inversely where of its distance from the source at a distance of 1 meter the intensity of a jet
xz_007 [3.2K]

Answer:

  1/250 W/m² or 0.004 W/m² or 4 mW/m²

Step-by-step explanation:

The cargo worker is (50 m)/(1 m) = 50 times the reference distance. The intensity varies as the inverse of the square of the distance, so will be ...

  (1/50)²×(10 W/m²) = 10/2500 W/m² = 1/250 W/m²

This might be more conveniently written as 4 mW/m².

4 0
3 years ago
Problem 1: 2x &gt; 4x - 6<br> problem 2: -3r &lt; 10 - r<br> problem 3: 5c - 4 &gt; 8c + 2
Trava [24]
<span>Problem 1: 2x > 4x - 6
                  2x < 6  
                    x < 3

problem 2: -3r < 10 - r
                   -2r < 10
                      r > -5

problem 3: 5c - 4 > 8c + 2
                       3c < -6
                         c < -2</span>
8 0
3 years ago
Mutiply each on like 1 times 2 times 4
kow [346]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • you earn $70 per week mowing lawns one week you work 10 hours during the week and spend $20 on gasoline for your mower how much
    14·1 answer
  • There are nine players on a baseball team. How many different batting lineups are possible
    13·2 answers
  • Factor the expression 4x^2 +12x -72
    8·1 answer
  • Convert the value from meters/second to kilometers/hour. One kilometer is equal to 1,000 meters, and 1 hour is equal to 3,600 se
    13·1 answer
  • What is the slope for this? Please tell :)
    7·1 answer
  • Lexi Chappell
    5·1 answer
  • PLSSSSSSSSS HELPP WILL GIVE BRAINLIEST PLSSS
    7·1 answer
  • Solve these [7x+5](8x+3)<br> (3-8x)(4-5x)<br> 2(4x+7)(6x-5)
    13·1 answer
  • 14/126 in simplest terms
    7·2 answers
  • 56, 52, 65, 72, 57, 65, 98
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!