1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
2 years ago
7

Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
fgiga [73]2 years ago
7 0
$0.18 is the answer. How I got it was you do $4.50 over 25 ounces. Then divide the $4.50 by 25. You should get 0.18
You might be interested in
Nikes cost $75.<br> They were reduced to $60. What is the percent of change?
Mamont248 [21]

Answer:

15%

75-60= 15

hope this helps

8 0
3 years ago
Darla bought 0.9 kilogram of red grapes and 0.35 kilogram of green grapes.
madam [21]

keep trying good luck to you

3 0
3 years ago
can someone help me!! Use algebraic rules of equations to predict the solution type to the system of equations. Include all of y
xz_007 [3.2K]

Answer:

x + y = 4 Equation 1

y = 2x -1 Equation 2

-2x + y = -1

x + y = 4

Subtract

You will get

- 3x = -5

Divide by -3

-3x / -3 = - 5 /-3

x = 5/3

Substitute x into equation 1

x + y = 4

x = 5/3

5/3 + y = 4

y = 4 - 5/3

y = 7/3

x = 5/3 y = 7/3

Hope this helps.

4 0
3 years ago
15:45 in simplest form
mylen [45]
15:45 in simplest form is 1:3

the LCM of 15 and 45 is 15, and when you divide both by 15, you get 1:3
7 0
3 years ago
8.p(x) = 3 + X 2
Korvikt [17]

Answer:

*answerness*

Step-by-step explanation:

*answerness*

8 0
3 years ago
Other questions:
  • levi is buying used books.He buys 5hardcover books and 2 paperback books. He spend $28. if the books are all the same price,how
    11·1 answer
  • Is it possible for a triangle to have more than one obtuse angle
    8·2 answers
  • A and b pls pls pls number 2 a and b
    9·2 answers
  • The next model of a sports car will cost 11.2% less than the current model. The current model costs $36,000. How much will the p
    10·1 answer
  • 10 1/2 +15 3/4 pls help HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP ;/
    6·1 answer
  • IM GIVING BRAINLIEST PLEASE HELP!!!
    11·1 answer
  • there are 56 tulips in a flowerbed. the ratio of tulips to daffodils is 3:5. how many tulips and how many daffodils are there in
    13·2 answers
  • Aaliyah has x nickels and y pennies. She has a minimum of 20 coins worth no more than $0.40 combined. Solve this system of inequ
    13·1 answer
  • Hi whats up like my drawing
    9·2 answers
  • What transformations take place by graphing the function below in respect to its parent function? Check all that apply.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!