1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
7

Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
fgiga [73]3 years ago
7 0
$0.18 is the answer. How I got it was you do $4.50 over 25 ounces. Then divide the $4.50 by 25. You should get 0.18
You might be interested in
F= [-2 0] [0 8] [2 0] C= [12 0 3/2] [1 -6 7 ] what is fc?
Crank
Add them up i think i never tried this
7 0
3 years ago
Neeeeeeeddd tooo much helplpp
MariettaO [177]
Hello there. I believe it’s c
8 0
3 years ago
A line passes through the origin and the point (3,5). What is the slope of the line?
masha68 [24]
\bf \begin{array}{lllll}
&x_1&y_1&x_2&y_2\\
%   (a,b)
&({{ 0}}\quad ,&{{ 0}})\quad 
%   (c,d)
&({{ 3}}\quad ,&{{ 5}})
\end{array}
\\\\\\
% slope  = m
slope = {{ m}}= \cfrac{rise}{run} \implies 
\cfrac{{{ y_2}}-{{ y_1}}}{{{ x_2}}-{{ x_1}}}\implies \cfrac{5-0}{3-0}
4 0
3 years ago
PLEASE HELP!! good luck will be brought back to you ❤️Which statement about the triangles is true?
vekshin1
I think it is the first one
3 0
3 years ago
Which of the operations +, -, x, ÷ are inverses of each other?
Verizon [17]
+ & -
X & divide
Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of pages that Armando, Billy, Robert, and Joel can read in a day is shown below.
    7·2 answers
  • Solve the system of equations by graphing.
    9·1 answer
  • If your front lawn is 18.0 feet wide and 20.0 feet long, and each square foot of lawn accumulates 1450 new snowflakes every minu
    12·1 answer
  • Complete the square y=x^2+6x+8
    12·1 answer
  • Find the whole.
    9·1 answer
  • Geometry math question please help no Guessing
    11·1 answer
  • If x=3 then x^2=9. true or false?
    10·2 answers
  • Larry makes sandwiches for lunch every day. He can make 6 sandwiches with every 3 tomatoes he buys. If he bought 9 tomatoes, how
    11·2 answers
  • A jewerly store sold a 7.4 gold necklace for 162.18 how much was the necklace worth per gram? round your answer to the nearest t
    10·1 answer
  • A scatter plot is shown with the title Jordans Hot Chocolate Sales. The x axis is labeled High Temperature and the y axis is lab
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!