1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
11

If two angles form a linear pair, then they are adjacent angles. true or false?

Mathematics
1 answer:
grigory [225]3 years ago
5 0

Answer:

true

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is 1/2x -1 equivalent to 2/3(3/4x-3/2)
jasenka [17]

Answer:

128273

Step-by-step explanation:

$2200/month 66253

3 0
3 years ago
Use the net as an aid to compute the surface area (rounded to the nearest integer) of the triangular pyramid with an equilateral
aleksandrvk [35]

Answer:

Correct answer is C)\ 254\ m^{2}

Step-by-step explanation:

As per the given diagram, we know the following details:

Height of the triangular pyramid is <em>14m</em>.

<em>Side of base</em> = <em>10m </em>

Height of Triangular base = <em>8.7m</em>

Formula for <em>surface area of triangular pyramid</em>:

\text{Area = Area of Triangular base + 3 }\times\text{Area of side triangle}

(Triangular base is shown in the dotted lines in the question figure.

The other 3 triangles are the side triangles.)

We know that,

\text{Area of a triangle = }\dfrac{1}{2} \times \text{Base} \times \text{Height}

\Rightarrow \text{Required Surface Area = } \dfrac{1}{2} \times 8.7 \times 10 + 3 \times \dfrac{1}{2} \times 14 \times 10\\\Rightarrow \dfrac{1}{2}\times (87 + 3 \times 140)\\\Rightarrow \dfrac{1}{2}\times (87 + 420)\\\Rightarrow \dfrac{1}{2} \times 507\\$\approx$ 254 m^{2}

Hence correct answer is C)\ 254\ m^{2}.

3 0
3 years ago
5 tons of fertilizer cost $14,100.00. What is the price per pound?
aivan3 [116]

Answer:

$2,820

Step-by-step explanation:

$14,100.00 / 5= $2,820

8 0
3 years ago
29. Given the information regarding AABC and ADEF,
ziro4ka [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

just because :)

4 0
3 years ago
Problem 6
Leno4ka [110]

Answer:

8 rabbits

22 chickens

Step-by-step explanation:

c = chickens

r = rabbits

heads - c + r = 30

legs - 2c + 4r = 76

We can now use these two equations to create one by isolating the variable (c) in the first equation.

c = 30 - r

2c + 4r = 76

2(30 - r) + 4r = 76

60 - 2r + 4r = 76

2r = 16

r = 8

Now we know that there are 8 rabbits, which means that there has to be 22 chickens in order to have 30 heads.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Function A is a quadratic function with a vertex at (3, 4) and a leading coefficient of -1 Function B has the equation y = |x +
    15·1 answer
  • 1.Find the perimeter of the picture frame.
    13·1 answer
  • If x= - 7 and y = -6, evaluate the expression.
    6·1 answer
  • Bria had 6 yards of fabric and she used 2 3/4 yards on a skirt. How much fabric is left?
    10·2 answers
  • You flip a coin and what is p (not tails
    9·2 answers
  • What is a factor of 20x2 + 40x +15<br>a.) 4x + 1<br>b.) 4x + 3<br>c.) 2x + 3<br>d.) x + 2
    10·1 answer
  • A fair coin is flipped 1000 times. What is the approximate probability that heads comes up at most 600 times?
    7·2 answers
  • A savings account increases from ​$150 to ​$159. What is the percent increase of the savings​ account?
    15·1 answer
  • I need the answer fast pls
    14·1 answer
  • One angle of a triangle measures 10 degrees more than the second. The measure of the third angle is twice the sum of the measure
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!