1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
13

A recipe asks for 4 1/2 pounds of chicken. How many pounds of chicken are needed to make 12 of a recipe? Express the answer in s

implest form. HURRY 99 POINTS AND BRAINLIEST IF ANSWERED FIRST
Mathematics
2 answers:
jok3333 [9.3K]2 years ago
8 0
At least 4 3/4 pounds
tatyana61 [14]2 years ago
6 0

4 3/4


Sorry, I messed up lol

You might be interested in
Multiply. (8×102)⋅(2.5×102)<br><br> brainiest if correct<br> good luck
gtnhenbr [62]

Answer:

208080

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Explain why the quadratic relation y=2x^2+3x+5 would have no zeros
alex41 [277]

Complete the square to rewrite the quadratic:

2 <em>x</em>² + 3 <em>x</em> + 5 = 2 (<em>x</em>² + 3/2 <em>x</em>) + 5

... = 2 (<em>x</em>² + 3/2 <em>x</em> + 9/16 - 9/16) + 5

... = 2 (<em>x</em>² + 3/2 <em>x</em> + (3/4)²) + 5 - 9/8

... = 2 (<em>x</em> + 3/4)² + 31/8

Any real number squared becomes non-negative, so the quadratic expression has a minimum value of 31/8, which is greater than 0, and so there are no (real) <em>x</em> for which <em>y</em> = 0.

5 0
3 years ago
Solve for xx. Round to the nearest tenth of a degree, if necessary.
Tanya [424]

Answer:

56.6 °

Step-by-step explanation:

For a RIGHT triangle    cos (x ) = adjacent leg / hypotenuse

                                      cos (x) = 4.4 / 8

                                            arc  cos (4.4/8) = 56.63 °  = ~ 56.6°

8 0
1 year ago
Subtract. 4x2-5x+1 - (2x2+9x-6)​
Vinvika [58]

Answer:

4x^2 -5x + 1 - 2x^2 - 9x + 6

2x^2 - 14x + 7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 (4y + 3 + y) hellppp
Yanka [14]

Answer:

10y + 6 hope this helps :)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two pounds of jelly beans costs $12.<br><br> If I spend $21, how many pounds did I buy?
    8·2 answers
  • State the vertex and axis of symmetry of the graph of y=ax2+c.
    12·2 answers
  • Please help me simplify these expressions
    9·1 answer
  • If log a = x and log b = y, then log (ab2) equals
    9·1 answer
  • Ms. Steven creates a drawing in her kitchen. Her drawing is 7cm in length and 4cm in width. The scale on the drawing is 1cm = 3f
    13·2 answers
  • Shen started to run on a treadmill after setting its timer for 93 minutes. The display says that he has finished 69% of his run.
    15·1 answer
  • A 2-pack of corn dogs costs $1.96. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Find m∠XYW and m∠WYZ m
    9·1 answer
  • Is (3x6) x 9 and 3x(6x9 equal?
    12·2 answers
  • Use the figure to answer the question.<br> What is the area of the triangle on the left?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!