1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
11

A pound of coffee costs $14.99what is the cost per ounce

Mathematics
1 answer:
alexdok [17]3 years ago
6 0
There are 16 oz in a Pound. Take 14.99 and divide it by 16. This will give you the cost per oz. 14.99/16= .936875
You might be interested in
Answer this ASAP I really need it
Ede4ka [16]
Given the expression
-2 + 6.45z - 6 + (-3.25z)

First, classify like terms, constant with constant, coefficient-variable with coefficient-variable
-2 + 6.45z - 6 + (-3.25z)
= 6.45z + (-3.25z) - 2 - 6

Second, combining like terms
= 6.45z + (-3.25z) - 2 - 6
= 6.45z - 3.25z - 8
= 3.20z - 8

The simplest form is 3.20 - 8
8 0
3 years ago
What is the value of x?
Charra [1.4K]

Answer:

The value of x

Step-by-step explanation:

Is -3 i think soooooo

4 0
2 years ago
How can I use fraction tiles to help me divide a whole number by a unit fraction
aniked [119]

sorry stranger but you can't use tiles if you want to go and count your tiles on the floor of your house

8 0
3 years ago
10/5 POINTSSSSSS!!!!!
Yanka [14]
It's b 1/9 mile i thank

8 0
2 years ago
A map has a scale of 3 centimeters : 8 kilometers. If two cities are 11 centimeters apart on the map, what is the actual distanc
TEA [102]

I think the answer is 29.3km.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the slope-intercept form y=mx b, what does the m and the b stand for?
    6·1 answer
  • Students in a random sample of 57 students measured their handspan. The dot plots display the results for the males and females.
    15·1 answer
  • Identify the data set that could be quadratic. HELP ASAP!!
    11·1 answer
  • Can someone help me on 20 pls
    8·1 answer
  • What is 66%as a fraction in simplest form
    7·2 answers
  • The product of (x-7)^2
    9·1 answer
  • Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Not all tiles will be used.
    13·1 answer
  • What is the comparison 5+4
    6·1 answer
  • PLEASE SOMEONE ANSWER THIS !!
    5·1 answer
  • Solve the system using the substitution method 4x+y=10 <br> y=5x+1
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!