1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
2 years ago
12

Which of these tools or constructions is used to inscribe a hexagon inside a circle?

Mathematics
2 answers:
V125BC [204]2 years ago
4 0

Answer:

Equilateral triangle

Step-by-step explanation:

APEX

Mariulka [41]2 years ago
3 0
The answer is a) equilateral triangle. If you want to inscribe a hexagon inside a circle, the tools or constructions that should be used is 6 equilateral triangles. If you draw a hexagon inscribed in a circle and draw radii to the corners of the hexagon, you will create triangles, six of them.<span>
</span>
You might be interested in
Is 5.78778778 a rational or irrational number? Explain
Bumek [7]
Hello There!

It is rational as it can be written as a fraction and had a pattern to it.

Hope This Helps You!
Good Luck :)
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASSSAAAPPPPP
Elis [28]
B. would be your answer, I'm almost 100% sure.

Brainliest?
It would mean a lot!
6 0
3 years ago
What is (2m+7)+(4d+6)
SpyIntel [72]

Answer:

4d+2m+13

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
S ={x|x are numbers completely divisible by 5 and x&lt;100}
Amiraneli [1.4K]
Shii ion even know maybe A
8 0
2 years ago
Julie makes and sells shirts for children and adults. She sells the shirts for $20 per unit. Material for
Alisiya [41]

Answer:

Julie need to sell at least 45 shirts to break even.

Step-by-step explanation:

The  selling cost of each shirt = $ 20

Cost of each shirt = $6

The fixed cost per month = $420

Number of shirts she can make = 80

Hence, the <u>cost of making 80 shirts</u> =  80 x $6  = $480

So, her total capital investment of the month

= Cost of shirts made + Fixed cost = $420 + $480 = $900

Now, let us assume she sell k number of shirts.

⇒ $20 x k  = $900

or, k = 900 / 20 = 45

or, k = 45

Hence, Julie need to sell at least 45 shirts to break even.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You test calories for a food item. The brand name has a mean of 158.706 and a sample standard deviation = 25.236, when seventeen
    5·1 answer
  • Mr. Sanchez’s class sold fruit pies for $1.32 each and Mr. Kelly’s class sold bottles of fruit juice for $1.77 each. Together, t
    14·1 answer
  • What is the common between 2,8, 14, 20, 26
    15·1 answer
  • Please help thank you!
    14·1 answer
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • What type of number is -5.41? Choose all answers that apply<br>​
    6·1 answer
  • Which of the binomials below is a factor of this trinomial ? 8x^2+ 2x-3
    13·1 answer
  • A particular fruit's weights are normally distributed, with a mean of 344 grams and a standard deviation of 10 grams. If you pic
    13·1 answer
  • A graphic designer wants to create a rectangular graphic that has a 2-inch margin on each side and a 4-inch margin on the top an
    11·1 answer
  • Help with number 11-please
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!