1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
2 years ago
13

2(6 – x) – (9x + 2) = 4 + 8(x – 4)

Mathematics
1 answer:
Crank2 years ago
4 0

Answer:

1.526

Step-by-step explanation:

12-2x-9x-2 = 4+8x-32

-11x+10 = 8x-28

-19x = -29

x = 1.526

You might be interested in
72000 divided by what = 200
Pavlova-9 [17]
360 is the answer
72000/x=200
72000/200=x
x=360
6 0
3 years ago
Factor the polynomial: x(5x-8)-2(5x-8)
sertanlavr [38]
<span>x(5x-8)-2(5x-8) =(5x-8)(x-2)
Answer is </span><span>C. (5x-8)(x-2)</span>
3 0
3 years ago
Which expression has a positive value?
Leokris [45]

Answer:

im pretty sure C. 3(-64-8) + 25 will give you a positive value

3 0
3 years ago
The current temperature is 20 degrees. This is 6 degrees less than twice the temperature that it was 6 hours ago. What was the t
mestny [16]
2x - 6 = 20
2x = 20 + 6
2x = 26
x = 26/2
x = 13 <==
5 0
3 years ago
Ashlyn is selling boxes of cookies for a fundraiser. If she raised $26 selling eight boxes, how much will she raise if she sells
allochka39001 [22]
She raises thirteen dollars
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sasha ran x feet in y minutes, what was her average rate per minute?
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%282x%20-%203%29%20%3D%204%28x%20%2B%201%29" id="TexFormula1" title="3(2x - 3) = 4(x + 1)" al
    15·1 answer
  • What is the equation in point-slope form of a line that passes through the points (5, −3)(5, −3) and (−2, 9)(−2, 9) ?
    6·1 answer
  • Solve for x 7x-4+4y+8=24+31
    7·1 answer
  • Pentagons STUVW and XYZAB are similar with XY = 32 , YZ = 36 , ST = 4c + 2 and TU = 5c + 2 What is the length of TU
    11·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPP​
    5·1 answer
  • Jamie and Erika were in a race. Jamie could run 15 meters per second. Erika could only run 10 meters per second. So Jamie decide
    6·2 answers
  • A stock was priced at $12., per share. It rose in price by s3 per share. What was its
    11·1 answer
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
  • Need help!!! Will make brainlyest!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!