1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
9

Carly has 2 more nickles than dimes in her pocket She has 40 cents How many nickels does carly have ? how many dimes does carly

have?
Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
3 0
Maybe if i add 10 + 30 is = 40 this is my answer
You might be interested in
Find the area of a parallelogram with a base of 12cm and a height of 5cm. Giving your answer in square meters​
Bond [772]
The answer will be 0.6Meters
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A theorem is a statement that can be easily prove using a corollary
Reika [66]
False. Although, I'm not 100% sure.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 ) y = -x + 4<br> slope =<br> y-intercept =<br> What it is the answers to the question above
maksim [4K]
Slope= -1
Y-intercept= 4
7 0
3 years ago
How do I rename the number 5 hundreds 8 tens
Phantasy [73]
5 hundred is 500

8 tens is 80

So 5 hundred 8 tens is <em><u>580</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpp me out pls!!!!!!!!!
dsp73

Answer:

a. Maurice walked farther.

b. 0.62 m

Step-by-step explanation:

Maurice

4.1 × 1.8 = 7.38 miles

Junnie

2.5 × 3.2 = 8 miles

This shows that Junnie walked more than Maurice.

8 - 7.38 = 0.62

Junnie walked 0.62 m more than Maurice

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A box of marbles can be shared equally among 6,7, or 8 students with 4 marbles left over each time. what is the least possible n
    10·1 answer
  • I want to bake 12dozen cookies.if I can bake 2 dozen cookies in one hour how long will it take me to make all 12 dozen cookies
    9·2 answers
  • Bella weighs 3 pounds. When she is an adult​ cat, she will weigh about 435​% as much as her current weight. Write 435​% as a fra
    13·1 answer
  • The Burke family is taking a 3-week vacation to Alaska. How many days will their vacation last?
    11·1 answer
  • Solve -9 2/7 - (-10 3/7)<br>A. -1 1/7<br>B. 1 1/7<br>C. 19 1/7<br>D. 19 5/7​
    11·2 answers
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • MATHHHHHHHHHHHHHH HELP
    6·2 answers
  • Pls it's due today. ​
    14·1 answer
  • Does anyone know how to do this? HELP ASAP PLEASE!
    12·1 answer
  • Does the graph represent a function?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!