1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
3 years ago
9

An 8-pack of popsicles costs $0.96. What’s the unit price?

Mathematics
2 answers:
makvit [3.9K]3 years ago
7 0

Hey there!

All we have to do to find the unit price is divide the total price ($0.96) by the number of popsicles (8)

0.96 ÷ 8 = 0.12

Therefore, the unit price (aka the price of each popsicle) is $0.12

Hope this helps you!

God bless ❤️

xXxGolferGirlxXx

neonofarm [45]3 years ago
5 0

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

Unit price is calculating the price of one popsicle.

To do that, all we need to do it divide the whole price by the number of items.

So the equation would be 0.96 / 8 which results in 12 cents per popsicle.

You might be interested in
If you plot the distance a train travels as a function of time and get a straight line, you can then find the slope of that line
mezya [45]
The slope ia the Average Speed
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7. If f(x) = -8x +11, find f(-4).​
kobusy [5.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

So

f(x) = -8x +11, for f(-4).​

= -8(-4)+11

= 32 + 11

= 43

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
_.._
adelina 88 [10]

Answer:

ssxq

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the following expression in simplest form: 2y+X+4+7x+3y+4*
tiny-mole [99]
2y+X+4+7x+3y+4* in simplest form is:
8x+5y+8
7 0
3 years ago
You bought jeans last week for $55. Today you see that the jeans are on
PtichkaEL [24]
Yes I think it’s that
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for y:7y-6x=-4
    12·1 answer
  • A survey among students at a certain university revealed that the number of hours spent studying the week before final exams was
    13·1 answer
  • A publisher reports that 45% of their readers own a laptop. A marketing executive wants to test the claim that the percentage is
    8·1 answer
  • Dana can jump a rope 264 times in 4 minutes. How many jumps can Dana make in one minute?
    8·2 answers
  • What is 65,754.59 rounded to the nearest tenth
    8·2 answers
  • 6 divided by 2 (1 plus 2) equals
    8·1 answer
  • Name the property of 75 + 6 = 6 + 75
    8·1 answer
  • Fields Billy is driving to see his grandmother along they have to drive 866 miles if they have gone 269 miles so far how much fa
    11·1 answer
  • (3•x)•3-2=1 <br><br> I missed a lot of school and don’t know how to solve for x could you help me
    7·1 answer
  • A)ab <br> b)bh <br> c)gc<br> d)fe<br> help me please
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!