An 8-pack of popsicles costs $0.96. What’s the unit price?
2 answers:
Hey there!
All we have to do to find the unit price is divide the total price ($0.96) by the number of popsicles (8)
0.96 ÷ 8 = 0.12
Therefore, the unit price (aka the price of each popsicle) is $0.12
Hope this helps you!
God bless ❤️
xXxGolferGirlxXx
Answer:
$0.12
Step-by-step explanation:
Unit price is calculating the price of one popsicle.
To do that, all we need to do it divide the whole price by the number of items.
So the equation would be 0.96 / 8 which results in 12 cents per popsicle.
You might be interested in
The slope ia the Average Speed
Answer:
Step-by-step explanation:
So
f(x) = -8x +11, for f(-4).
= -8(-4)+11
= 32 + 11
= 43
Answer:
ssxq
Step-by-step explanation:
2y+X+4+7x+3y+4* in simplest form is:
8x+5y+8