1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
3 years ago
6

The coordinates of the vertices of polygon RSTV are R(2,4), S(6,4), T(6,0), and V(2,0).The polygon is dilated with scale factor

of 1.5 and center (0,0).Explain how you can find the coordinates of the vertices of polygon R'S'T'V' from the coordinates of the vertices of the polygon RSTV
Mathematics
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
3 0
All of them are correct
You might be interested in
Can someone explain what the answer is? Or just tell me either is fine. <br> =)
Anna11 [10]

Answer:a=-4,000

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
LEIM deposits some money in an account which pays 5% simple interest per year, and twice that amount in an account paying 4% sim
Goshia [24]

Answer:

266.5

Step-by-step explanation:

$533.00*5%=266.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
For <img src="https://tex.z-dn.net/?f=f%28x%29%20%3D%204x%2B1" id="TexFormula1" title="f(x) = 4x+1" alt="f(x) = 4x+1" align="abs
Kamila [148]

\bf \begin{cases} f(x)=4x+1\\ g(x)=x^2-5\\[-0.5em] \hrulefill\\ (f\circ g)(4)=f(~~g(4)~~) \end{cases} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ g(4)=(4)^2-5\implies g(4)=16-5\implies \boxed{g(4)=11} \\\\\\ f(~~g(4)~~)\implies f(11)\implies f(11)=4(11)+1\implies \blacktriangleright f(11)=45\blacktriangleleft

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me pls on this question pls
jekas [21]
C is the answer of this problem
3 0
3 years ago
I NEED HELP NOW ITS DUE TOMORROW!
beks73 [17]

Answer:

2 2/5

Step-by-step explanation:

14 divided by 5/6 is 2 2/5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equal to e(n)
    15·1 answer
  • You can get a quart bottle of cola for $1.50 or a liter bottle for $1.57. Which is the better buy in terms of price per volume?
    5·1 answer
  • I need help plz help
    13·1 answer
  • You track the temperature from the time you eat lunch to the time you go to bed. You find that it drops 4 degrees each hour for
    15·1 answer
  • Solve the equation -6-21=3p-12
    14·1 answer
  • Write a real world situation that could be misled by the question.Then Solve for the unknown in the situation.
    5·1 answer
  • fills an aquarium to a depth of 3/4 meters in 2 2/5 minutes what is the unit rate in minutes per meter
    9·1 answer
  • sharon is 54 inches tall. A tree in her backyard is 5 times as tall as she is. The floor of her treehouse is at a height that is
    10·2 answers
  • Aaron earns $781.92 per week. Aaron has
    10·1 answer
  • Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.<br><br> $1.12 for 8.2 ounces
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!