1 kg is 1,000 grams.
200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.
Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.
1 kg of cheese is $4.40,
so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$
Answer: $0.88
Answer:
Mrs. McCarr buys 90 markers
Step-by-step explanation:
10 markers per package × 9 packages of markers = 90 markers in total
Y’’(x)= 6x + 1
y’(x)= 3x^2 + x + 2
y(x)= x^3 + 1/2x^2 + 2x + 5
B. 700
1000 out of 700 is the same as 10 out of 7 but simplified