18 + 14 + 14 = 46 oz
Then there are 16 oz in a pound so we take 46 oz ÷ 16 oz and we get 46/16 in fraction form. Then we simplify this out and get 2 7/8 pounds.
Answer:
x = 15
Step-by-step explanation:
If you have any questions about the way I solved it, don't hesitate to ask
Answer: $0.20
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce
3.20/16 = $0.20/ounce
Answer: 2. 55/8
Step-by-step explanation: Add the whole numbers first (5+1 = 6), then add the fractions (4/8 + 3/8 = 7/8). Now we have 6 7/8 and since they want the answer in fraction form we will multiply the 6 and the 8 (6x8=48) and then add the 7 to the 48 (7+48 =55) and we leave our answer over the denominator which is 8. This leaves us with the final answer of 55/8
Answer: x= -3.25
Step-by-step explanation:
R=4x+6y 11=4x+6(4) 11=4x+ 24 11-24=4x -13=4x -13/4=x x=-3.25
11=4(-3.25)+ 6(4) 11= -13+24