1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
2 years ago
8

(Algebra II) 11. d. & e.

Mathematics
1 answer:
FinnZ [79.3K]2 years ago
4 0

d.

Given : p(x) = x⁵

            p(-x) = (-x)⁵

            p(-x) = (-1)⁵(x)⁵

            p(-x) = -(x)⁵

            0.5p(-x) = -0.5(x)⁵

            0.5p(-x) + 4 = -0.5(x)⁵ + 4

            m(x) = -0.5(x)⁵ + 4

e.

Given : p(x) = x⁴

            p(0.5x) = (0.5x)⁴

            p(0.5x) = (0.5)⁴(x)⁴

           -p(0.5x) = -(0.5)⁴(x)⁴

           -p(0.5x) + 2 = -(0.5)⁴(x)⁴ + 2

            m(x) = -(0.5)⁴(x)⁴ + 2

You might be interested in
during the 2015 nascar races, the car completed 371.5 laps around the track. During the 2016 race,the racers completed 378.925 l
grin007 [14]

Answer:

7.425 laps.

Step-by-step explanation:

That would be 378.925 - 371.5

= 7.425 laps,

7 0
3 years ago
Solve the inequality
GenaCL600 [577]
-1 < c + 2 < 3....subtract 2 from all sections
-1 - 2 < c + 2 - 2 < 3 - 2...simplify
-3 < c < 1
==============================
32 > 16 - 4g > 12....subtract 16 from all sections
32 - 16 > 16 - 16 - 4g > 12 - 16....simplify
16 > -4g > -4 ...now divide all sections by -4, and change inequality signs
16/-4 < (-4/-4)g < -4/-4...simplify
-4 < g < 1
============================
6y + 1 > = 10
6y > = 10 - 1
6y > = 9
y > = 9/6 which reduces to 3/2 or 1 1/2

-3/2y > = 9 ....multiply both sides by -2/3, cancelling the -3/2 on the left...and change the inequality sign
y < = 9 * -2/3
y < = -18/3 which reduces to - 6

so y > = 9/6(or 1 1/2) or y < = -6


3 0
3 years ago
The histogram shows the number of yards gained on first downs. How many times did the team gain at least 6 yards on first downs?
BabaBlast [244]

Answer:

8 times

Step-by-step explanation:

Given

The attached histogram

Required

The number of times the team gain at least 6 yards

From the question, the entry that fall in the category of at least 6 yards are:

6\ to\ 8, 9\ to\ 11 and 12\ to\ 14

Their frequencies are:

5, 2 and 1 respectively

So, the number of times is:

Times = 5 + 2 + 1

Times =8

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Charlotte has 30 beads. She has 8 more red beads than blue beads. Which equation represents this situation? Please help :(
Darina [25.2K]

Answer:

The second answer choice is right

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A carton has a length of 22/3 feet, width of 11/8 feet, and height of 11/5 feet, What is the volume of the carton?​
cupoosta [38]

Length of a carton :

=  \frac{22}{3}  \: feet

Width of the carton :

=  \frac{11}{8}  \: feet

Height of the carton :

=  \frac{11}{5}  \: feet

Volume of the carton :

= Length × Width × Height

=  \frac{22}{3}  \times  \frac{11}{8}  \times  \frac{11}{5}

=   \frac{2622}{120}

\color{hotpink} =  21.85 \: feet

Therefore, the volume of the carton = 21.85 feet.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find two ratios equivalent to the ratio in exercise 1
    6·2 answers
  • Simplify each of the following exponential expressions:
    7·1 answer
  • 486x<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=486x" id="TexFormula1" title="486x" alt="486x" align="absmiddle" class="latex-formula"
    6·1 answer
  • A textbook store sold a combined total of 274 psychology and biology textbooks in a week. The number of psychology textbooks sol
    11·2 answers
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • Nick says 2 1/4 equals 4 ÷ 9. Is he correct? Explain.
    5·1 answer
  • An airplane travels 2748 miles in 6 hours.How far would they travel in 2 hours?
    6·2 answers
  • Dominique and his friends are going on a road trip that is 381.1 miles long. If they have 214.43 miles until their destination,
    8·2 answers
  • Does this equation have:
    12·1 answer
  • You rent an apartment that costs $1300 per month during the first year, but the rent
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!