1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
3 years ago
11

What does a general disk cleanup do?

Business
1 answer:
vodka [1.7K]3 years ago
7 0
A general disk cleanup removes unnecessary files (C). 
While the general disk cleanup is active, the utility first looks for/inspects the hard drive for files that are useless, then will remove those files. 

I hope this answers your question, good luck on your assignment. 

You might be interested in
What does it mean to capitalize interest
aniked [119]
Capitalized interest refers to interest that is added to some kind of debt and that is included in current balance accounts, as opposed to waiting to figure in the cost of interest.
6 0
3 years ago
A portfolio is entirely invested into BBB stock, which is expected to return 16.4 percent, and ZI bonds, which are expected to r
Mashutka [201]

Answer:

the expected return on the portfolio is 12.34%

Explanation:

The computation of the expected return on the portfolio is shown below:

Expected Return is

= Investment in BBB ×  Return+ Investment in ZI × Return  

= 16.4 × 48% + 8.6 ×52%      

= 7.87% + 4.47%    

= 12.34%

hence, the expected return on the portfolio is 12.34%

7 0
2 years ago
Please describe an effective leadership style
Lostsunrise [7]

Explanation:

noluyo anlamıyom ya döyler misiniz

8 0
2 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
The overwhelming majority of existing businesses are
JulijaS [17]

The answer is C. sole proprietorships.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer the questions you can
    5·1 answer
  • The federal government is trying to decide if money should be spent on
    6·1 answer
  • A faxed acceptance of a contract becomes effective instantaneously when the transmission lines are open and both sending and rec
    5·1 answer
  • Use the following information to determine this company's cash flows from financing activities.
    11·1 answer
  • Campbell Transport Company divides its operations into four divisions. A recent income statement for its West Division follows.
    6·1 answer
  • When a bond is sold at a​ discount, the maturity value is less than the present value of the principal and interest​ payments, b
    11·1 answer
  • Which of the following is true of online "member communities"? More than 90% of the online population visits such communities. S
    15·2 answers
  • Paula weeded 40% of her garden in 8 minutes. How many minutes will it take to weed all of her garden at this rate ?
    13·1 answer
  • 16. The process of selling goods and services to a customer to earn a profit is called;
    13·1 answer
  • If the market interest rate is greater than the contractual interest rate, bonds will sell
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!