Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
To be supplementary the angles must add up to 180°
the two angles must be a linear pair to be supplementary
Feather: grams
bulldog:kilo
tv: kilo
penny: grams
Answer: 34
f(-2) means inserting 'x = -2' into the equation.
x = -2
4*|-2 -4| +2
= 4*|-8| + 2
= 4*8 + 2
= 32 + 2
= 34