1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
3 years ago
11

a man pays 330 each month for his gym membership what is the change in the amount of money in his account after two thirds of a

year
Mathematics
1 answer:
olasank [31]3 years ago
6 0

\dfrac{\$330}{1\,month}\times\dfrac{12\,month}{1\,year}\times\dfrac{2}{3}\,year\\\\=\$2640

The account will have decreased by $2640 after 2/3 year.

You might be interested in
( 4.5 x 10 ⁴ ) ÷ (300) =
Usimov [2.4K]

Answer:150

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 180°<θ<270°, and sin⁡θ=−3/4, what is the value of sin(−θ)?
Oxana [17]

Answer:

sin(-\theta)=\frac{3}{4}

Step-by-step explanation:

Given:

180°<θ<270° and sin(\theta)=-\frac{3}{4}

We know for any angle \theta,

sin(-\theta)=-sin(\theta)

∴sin(-\theta)=-(-\frac{3}{4})=\frac{3}{4}

5 0
3 years ago
Write the slope-intercept form of the line with a slope of 2 and a y-intercept of -4. Include your work in your final answer. Ty
kakasveta [241]
Y=mx+b m=slope b=y intercept
y=2x-4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve 9(n+3)=7n-3)
Licemer1 [7]
9(n+3)=7n-3

9n+12=7n-3

2n = -15

n =- \frac{15}{2}
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon
g100num [7]

Answer:

=$3.02

Step-by-step explanation:

$19.20 ÷ 6= $3.02

Hope I helped :))

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Serena invests $2500 for 3 years and 6 months and earns $328.13. What was the rate of interest? Explain how you solved.
    14·1 answer
  • Could I get help with number 19 please
    14·1 answer
  • What is the radius for 7 cm, for area and circumference
    14·1 answer
  • Alex cycles at a speed of 10 miles per hour He cycles 6 miles from home to
    8·1 answer
  • If the cost for manufacturing x units of a certain product is given c=x^2 +25x +30 find the number of units manufactured at a co
    12·1 answer
  • Calculate the mean of the given data set. You must show your work to receive all possible points.
    15·1 answer
  • The width of a rectangle measures (6.8d-4.2)(6.8d−4.2) centimeters, and its length measures (9.2d+8.7)(9.2d+8.7) centimeters. Wh
    8·1 answer
  • Given g(x) = -x+3,find g(1)
    9·2 answers
  • BRAINLY EZ A sphere has a volume of 4,500/pi cubic feet. Find the radius of the sphere
    11·2 answers
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs Match each inequality to the number line that represents its solution
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!