1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DochEvi [55]
2 years ago
6

Find n so that the number sentence below is true:

Mathematics
1 answer:
adell [148]2 years ago
6 0

Answer: n=6

Step-by-step explanation:

2^3 x 4^3 = 2^3 x 2^n = 2^9

(2×2×2) ×(4×4×4) = (2x2x2) ×2^n=(2x2x2x2x2x2x2x2x2)

8 x 64 = 8x 2^n = 512

512= 8x 2^n = 512

divide all through by 8 so that 2^n can stand alone

512/8 = (8x 2^n)/8 = 512/8

64 = 2^n = 64

express 64 as a base of 2

2^6 = 2^n = 2^6

since they all have same base, cancel out the base.

therefore,

6=n=6

n = 6

You might be interested in
Which answer shows 9x 10-5 written in standard form?
kolezko [41]

Answer:

0.0009

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
To the nearest hundredth of a yard, determine the circumference of the given circle. Approximate as 3.14. r=6
Bond [772]

Answer:

37.68

Step-by-step explanation:

c = 2 x 3.14 x 6

7 0
3 years ago
I ran 10 miles in 2 hours. What was my average speed?
gogolik [260]

Answer:

5mph

Step-by-step explanation:

10/2 = 5

if I could get brainliness I will love you

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an expression for the area of this sweetuare
nata0808 [166]
Length = x + y

Area of a square = Length x Length

The expression can be :

1)  Area of the square = (x + y)(x + y) 

2) Area of the square = (x + y)²

3) Area of the square = x² + 2xy + y²
5 0
3 years ago
A 15-day supply of vitamins costs $1.41, what is the price in cents per day
Free_Kalibri [48]
1.41/100 = 0.0141 * 15 = 0.21

$0.21
6 0
3 years ago
Other questions:
  • P=I squared R solve for I
    10·1 answer
  • Write the number .00000325 in scientific notation
    10·2 answers
  • Evaluate :<br> 5 - 3 x when x = - 7<br> Substitute - 7 for x.
    5·2 answers
  • Help me this is for my important homework
    5·1 answer
  • What are the steps for solving v^2+7v+6=0
    12·2 answers
  • What’s 33345 times 234654?
    15·1 answer
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • M.c.m (35;50)<br>m.c.d (35;50)<br>m.c.m (116;92)<br>m.c.d (116;92)​
    7·1 answer
  • Use the remainder theorem to determine whether x=-4 is a solution of x^6+5x^5+5^4+5^3+2x^2-10x-8.​​
    11·1 answer
  • What numbers multiply to get -48 and add to get -2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!