1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harina [27]
2 years ago
5

A machine produces 40 spools of nylon each day. On the first day of production, 10 spools have to be thrown away.What percentage

is thrown out?
Mathematics
1 answer:
Assoli18 [71]2 years ago
8 0
40 spools = 100%
30 spools = ?

30/40*100
= 75%.

Hope this helps
You might be interested in
Davis predicts that if he spins the spinner another 20
alukav5142 [94]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

or if your on online school the last one

No. The frequencies and probabilities for red and green segments might change in the next experiment.

5 0
3 years ago
What is the slope of the line shown below?
GaryK [48]

Answer:

2/3

Use the rise over run formula and then simplify

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What number added to heather equal 3 and multiply together to get -48
andrew-mc [135]
Answer: 3, 4, -4

If you multiply those 3, it equals -48. When you add them together, it's 3.
8 0
3 years ago
Solve the system of equations below algebraically <br> 2x+3y=6 and -5x+2y=4
Charra [1.4K]


Steps
I’m using elimination so I’m trying to get rid of y
To do that I multiply the first equation by 2 and the second by -3. Then solve
4x + 6x = 12
15x + -6x = -12
—————————
19x + 0 = 0
Divid by 19 to get x to one side. 0/19 is 0 so
X= 0
Plug that into an equation so 0 + 3y = 6
Divid by 3 and y = 2
Answer x = 0 y = 2
7 0
3 years ago
Please help out thanks :) ​
Mkey [24]
The correct answer is D The last one


Step by step is below

Hopefully this help you


Have a great day :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Martina buys a video game that normally costs d dollars, but it is on sale for 25% off. If the sales tax on the game is 8%, how
    7·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Jody has 4 red marbles, 5 blue marbles, and 9 yellow marbles. What is the ratio of red marbles to blue marbles?
    10·2 answers
  • Suppose the owner of a bicycle decides to hop on his bike and coast down a hill. if he starts at a point where the elevation is
    7·2 answers
  • -2c = -18<br><br> a. c= -9<br> b. c= -36<br> c. c= 9<br> d. c= 36
    11·2 answers
  • A department store buys 300 shirts for a total cost of $7,200 and sells them for $30 each. Find the percent makeup.​
    5·1 answer
  • Find the value of x for which m || n
    12·2 answers
  • NEED ANSWER IN FIVE MINUTES!!!!!!!!
    12·2 answers
  • On a coordinate plane, a dashed straight line has a positive slope and goes through (negative 3, negative 7) and (0, 2). Everyth
    14·1 answer
  • What is the volume, in cubic meters of the prism below?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!