1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
2 years ago
10

a recycling company had 460 pounds of material to sort.to make it easier they split them into boxes with each full box having 14

pounds,how many boxes did they have?
Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
3 0

33 boxes


460 pounds divided by 14 pounds is 32.8

You might be interested in
Use the simple interest formula to find the unknown quantity. I = prt I = $9 p = $450 r = 4% t =
Andreyy89

Answer:

1/2

just did this on edgenuity:)

4 0
2 years ago
12, 17, 22... find the 35th term
Leno4ka [110]

Answer:

a₃₅ = 182

Step-by-step explanation:

There is a common difference d between consecutive terms, that is

d = 17 - 12 = 22 - 17 = 5

This indicates the sequence is arithmetic with n th term

a_{n} = a₁ + (n - 1)d

where a₁ is the first term and d the common difference

Here a₁ = 12 and d = 5 , then

a₃₅ = 12 + (34 × 5) = 12 + 170 = 182

3 0
2 years ago
Kirk went to a friend’s house after dinner. He left his house at 7:29pm and returned home at 8:05pm. How long was Kirk gone for?
liberstina [14]

Answer:

36 minutes

Step-by-step explanation:you look at it and solve it

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bryce is solving this problem.
zavuch27 [327]

Answer:

The answer is C

2.640 and 10,560

Step-by-step explanation:

264 * 410 = (264 * 400) + (264 * 10) = 105,600 + 2640 = 2.640 and 10,560

6 0
2 years ago
Help!!!!!!!!!!?.........
raketka [301]

Answer:

I think E.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • what are the coordinates of the point (-10, -3) after a 180 degree clockwise rotation about the origin?
    15·2 answers
  • Gabe runs 6.23 miles each day. How many miles does have run in 100 days
    5·2 answers
  • Plz answer I’ll mark brainliest
    6·2 answers
  • What is 24500 up 27%
    8·2 answers
  • Can someone just check my answers please? Please let me know which questions are wrong. Thank you for your time.
    5·2 answers
  • Help! I don't understand this.
    13·2 answers
  • Pythagorean theorem<br><br>How do you visualize it and and solve it drawn out​
    14·1 answer
  • Solve for x:2x^2-5x-3=0​
    13·1 answer
  • At a sand and gravel plant, sand is falling off a conveyor and onto a conical pile at a rate of 16 cubic feet per minute. The di
    6·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!