1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
3 years ago
10

Tanek Corp.'s sales slumped badly in 2017. For the first time in its history, it operated at a loss. The company's income statem

ent showed the following results from selling 500,00 units of product: sales $2,500,000, total cost and expenses $2,600,000, and net loss $100,000. Costs and expenses consisted of the amounts shown below.
Total Variable Fixed
Cost of goods sold $2,140,000 $1,590,000 $550,000
Selling expenses 250,000 92,000 158,000
Administrative expenses 210,000 68,000 142,000
$2,600,000 $1,750,000 $850,000
Management is considering the following independent alternatives for 2018.
1. Increase unit selling price 20% with no change in costs, expenses, and sales volume.
2. Change the compensation of salespersons from fixed annual salaries totaling $150,000 to total salaries of $60,000 plus a 5% commission on sales.
(a) Compute the break-even point in dollars for 2017. (Round final answer to 0 decimal places.)
(b) Compute the contribution margin under each of the alternative courses of action. (Round final answer to 0 decimal places.)
(c) Compute the break-even point in dollars under each of the alternative courses of action. (Round selling price per unit to 2 decimal places and other calculations to 0 decimal places.)
Break-even point for alternative 1 $
Break-even point for alternative 2 $
Which course of action do you recommend?
Business
1 answer:
inn [45]3 years ago
6 0

Answer:

(a) Compute the break-even point in dollars for 2017. (Round final answer to 0 decimal places.)

total variable costs per unit = $1,750,000 / 500,000 = $3.50

sales price per unit = $2,500,000 / 500,000 = $5

contribution margin per unit = $5 - $3.50 = $1.50

total fixed costs = $850,000

break even point in units = $850,000 / $1.50 = 566,667 units

break even point in $ = 566,667 units x $5 = $2,833,335

(b) Compute the contribution margin under each of the alternative courses of action.

alternative 1) $6 - $3.50 = $2.50

alternative 2) $5 - $3.75 = $1.25

(c) Compute the break-even point in dollars under each of the alternative courses of action. (Round selling price per unit to 2 decimal places and other calculations to 0 decimal places.)

alternative 1:

break even point in units = $850,000 / $2.50 = 340,000 units

break even point in $ = 340,000 units x $6 = $2,040,000

alternative 2:

break even point in units = $760,000 / $1.25 = 608,000 units

break even point in $ = 608,000 units x $5 = $3,040,000

Which course of action do you recommend?

If I had to choose between alternative 1 or 2, I would choose alternative 1.

You might be interested in
In the circular flow of income A. households buy goods and services and firms supply goods. Resources are supplied by other firm
Alla [95]

Answer:

D. households demand goods and services that are supplied by​ firms, while supplying resources that are demanded by firms.

Explanation:

The circular flow of income shows how money moves in an economy. Firms pay households for resources needed in production. The money flows back to firms when households demands goods and services from firms.

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
Please help me.
Fudgin [204]
A. INCREASE Inventory
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a negative externality? Group of answer choices 1. Harm from economic activity that affects persons not involved in the
alukav5142 [94]

Answer:

Option 1 is correct.

Explanation:

There are two types of externality:

(i) Negative externality

(ii) Positive externality

Negative externality:

Suppose there is an economic transaction initiated between the two partners and this transaction reduces the consumption of third person, then this is known as the negative externality.

For example: Smoking is one of the example of negative externality. Smoking a cigarette is not only present in the consumption bundle of a person who smokes but it also affects the health of the other person who stands near that person. So, it reduces the consumption of non smoker.

3 0
2 years ago
Even though dan writes neatly and legibly, it takes him a very long time to write a few sentences. which strategy may help dan w
Nadya [2.5K]
I would say that Dan should learn how to type with a keyboard instead of by hand as I know that with practice one can learn to type quite fast and with a keyboard one doesn't need to worry about writing neatly or legibly since all the letters and numbers are pre-determined and always the same.
7 0
3 years ago
The hotel manager received an offer to hold the local bikers' club annual meeting at the hotel in march, which is the hotel's lo
OleMash [197]
<span>Given that this is the hotels low season, and this would be a definite increase in income that the hotel would not normally get, the hotel manager should accept. 45 suites at $100/ night for 3 nights is a nice $13,500. That would be a nice profit in their low season.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw a curve that shows the relationship between the tax rate and the amount of tax revenue collected. The relationship between
    8·1 answer
  • ABC Co. performs $200 of services for a customer, but does not get paid right away. Demonstrate how ABC Co. would record this tr
    13·1 answer
  • By lowering production costs, _____ help domestic producers compete against foreign imports. subsidies duties quotas tariffs
    8·1 answer
  • Wickland Company installs a manufacturing machine in its production facility at the beginning of the year at a cost of $87,000.
    8·1 answer
  • Lawn maintenance is an alternative energy source career.<br> A. <br> True<br> B. <br> False
    8·1 answer
  • The organic burrito is now on sale and costs 70% of the original price. if the original price was $8.00, what is the sale price?
    7·2 answers
  • Allied made its first and only purchase of inventory for the period on
    11·1 answer
  • Miguel Corporation, a foreign subsidiary of a U.S. parent company, has one asset (Land) and no liabilities. The functional curre
    10·1 answer
  • Tugas pengurus projek ​
    14·1 answer
  • Four Seasons Industries has established direct labor performance standards for its maintenance and repair shop. However, some of
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!