If it is $4.00 per gallon then we need to find the price of 7 gallons.
7 * 4.00 = 28
so it costs $28 to travel 350 miles.
no to find the cost per mile, we need to divide.
350 / 28 = 12.5
so the cost to run the car per mile is $12.50
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
- 3x+5y=7b equation 1
- 2x+4y=1
2x=-4y+1
- x=(-4y+1)/2
- x=(-4y+1)/2 in equation 1
3×(-4y+1)/2+5y=7b
(-12y+3)/2+5y=7b
(-12y+3+10y)/2=7b
(-12y+3)/2=7b
-12y+3=14b
-12y=14b-3
- y=3-14b/12
- y=3-14b/12 in x=(-4y+1)/2
x=(-4×{3-14b/12}+1)/2
x=(-3+14b)/3+1/2
x=14b/3×1/2
Answer:
I think Jenny will be able to do 9 pillows with the lace trim.