1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
5

A freight train travels 1445 miles in 25 hours. What is the train's average rate of speed?

Mathematics
1 answer:
Anit [1.1K]3 years ago
7 0

Answer: 57.8 MPH (Miles Per Hour)

Step-by-step explanation: Take 1445 and divide it by 25 you get 57.8, there's your answer!

If you need any further help or instruction let me know!

You might be interested in
I need help on number one
Harman [31]
180=90+50+x
180=140+x
x=180-140=40

X=40
7 0
3 years ago
15 miles and 10 hours would be what miles per hour
suter [353]

Answer: 1.5miles/hour

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve this question?
fiasKO [112]
Hi!

For this equation, you can solve it by using the quadratic formula:
x=-b<span>±sqrt/b^2-4ab
    -----------------------
              2a</span>
6 0
3 years ago
The vertices of two rectangles are A(−5,−1),B(−1,−1),C(−1,−4),D(−5,−4) and W(1,6),X(7,6),Y(7,−2),Z(1,−2). Compare the perimeters
valkas [14]
The two rectangles are not similar. actually WXYZ is not a rectangle at all. it is a polygon but not a rectangle. hope the visual helps.. 

4 0
3 years ago
A baker has three banana muffin recipes. Recipe A uses 3 bananas to make 12 muffins. Recipe Buses 5 bananas to make 24 muffins.
Andrej [43]

Answer: if the question is with what recipe makes the most muffins using the least amount of bananas its recipe B


Step-by-step explanation:

brainly.com/question/9144160 credits to who answered it

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What multiplication problem is modeled below? ​
    7·1 answer
  • Any help I can get on this please? I really don't know how to do it
    12·1 answer
  • 5hr = how many days​
    5·1 answer
  • If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
    5·1 answer
  • Simplify the expression.<br><br> 18a + 12x − 12a + 15x
    9·2 answers
  • There are 598,500 employees in USA. Round the numbers to give place value and explane why two ansvers are same?
    15·2 answers
  • How do you solve one of these???
    13·1 answer
  • 8) What is the correct equation of the line?
    9·1 answer
  • Plz help due tomorrow if correct ill give brailiest
    13·1 answer
  • You run 6 miles in one hour and 24 miles in four hours.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!