1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
13

Ashley recently opened a store that uses only natural ingredients. She wants to advertise her products by distributing bags of s

amples in her neighborhood. It takes Ashley 2/3 of a minute to prepare one bag. It takes each of her friends 75%, percent longer to prepare a bag.
How many hours will it take Ashley and 4 of her friends to prepare 1575 bags of samples?
Mathematics
2 answers:
irakobra [83]3 years ago
5 0

Answer:

5 1/3 hours.

Step-by-step explanation:

Ashley prepares 1 bag in 2/3 minutes.

One friend takes 2/3 + 3/4 * 2/3 = 7/6 minutes to make 1 bag.

4 of her friends can make 1 bag in 7/6 * 1/4 = 7/24 minutes.

If it takes x minutes for  Ashley and 4 friends to make one bag then we have:

1 / 2/3  + 1 / 7/24 = 1 / x

3/2 + 24/7 = 1/x

Multiply through by 14x:

21x + 48x = 14

x = 14/69 minutes.

So the  time to make 1575 bags = 1575 * 14/69

=  320 minutes.

hram777 [196]3 years ago
5 0

Answer:

5 3/5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Essa bought 15 pieces of ribbon. Each piece of ribbon was 2.25 yards long.
suter [353]
2.25 X 15 pieces = 33.75 yards.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which answer is the correct form of bar notation for this decimal number: 4.676767…
Rudiy27
Hello There!

Well all of your answer options are the same so i suppose they are all right.

Hope This Helps You!
Good Luck :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brianna can buy 14 pencils for $1.50 at the school store. At that rate, about how much would 100 pencils cost?
LuckyWell [14K]

Answer:

we conclude that the cost of 100 pencils = $11

Step-by-step explanation:

Brianna can buy 14 pencils for $1.50 at the school store.

so

unit rate =  $1.50 /  14 pencils

              = 0.11 USD per pencil

Thus,

The cost of 1 pencil =  $0.11

The cost of 100 pencils = $0.11 × 100

                                       = $11

Therefore, we conclude that the cost of 100 pencils = $11

5 0
3 years ago
Please help!! Will mark first answerer brainiest​!! Thank you so much!
Mrac [35]
The answer is C i believe, always remember to add alike terms. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you help me with this fast I will brain you.<br> Thanks.
irakobra [83]

Answer:

-2 and -6 is the correct answer

5 0
3 years ago
Other questions:
  • trey is taking out a loan for 85000. It is a 20 year load with an apr of 5.85% what will his monthly payment be?
    8·1 answer
  • Need help with question 5!!!!! ASAP PLEASE!!!
    12·2 answers
  • What is 427 thousand in scientific notation
    13·1 answer
  • specify 3 fractions that have an LCM of 24. then arrange the fractions in order from least to greatest.
    10·1 answer
  • Write 42 1/2 % as a simplified fraction.
    6·1 answer
  • 5 points
    10·1 answer
  • Please answer a) through d).
    8·2 answers
  • PLZZZZZ HELP MEEEEEEEEEEEEEEE
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ITS DUE SOIN AND I DONT KNOW HOW TO ANSWER​
    6·1 answer
  • 12. Use the geometric mean to find the 7th term in a geometric sequence if the 6th term is 8 and the 8th term is 18.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!