Answer:
They should purchase the snack with the purple box. This is the answer for 23, i don't know what 24 is sorry.
Step-by-step explanation:
24÷3=8
8×5=40
so the first snacks would cost them $40.
then:
24÷4=6
6×6=36
so the second snacks would cost them $36
Answer: N has to be a negative. hope this helps
x=20
Square both sides
4+x/6=4
4+x=4*6
x=24-4