Answer:
If you want me to turn it into an equation it's: y=12x-1
Step-by-step explanation:
Well, the slope will always be first and you have to put x after it. The y-intercept is always the starting point on a graph, so it'll be last on the equation.
-12 + 5(3) = total yards at the end
So your answer would be 3 yards
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
If it is a square all sides are equal, so the perimeter is equal to 4 times the length of one side...
4s=32
s=8in