1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
3 years ago
6

Kyle is renewing his subscription to his favorite computer magazine . The cost is $24 for 12 issues. What is the cost of each is

sue
Mathematics
2 answers:
SCORPION-xisa [38]3 years ago
8 0

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

$24 ÷ 12 issues = $2 per issue

Vedmedyk [2.9K]3 years ago
5 0

Answer:

$2 / issue

Step-by-step explanation:

We want to find the cost of each issue. We need to find the unit rate.

Divide the cost by the number of issues.

cost / issues

It costs $24 for 12 issues.

cost = $24

issues = 12 issues

$24 / 12 issues

Divide 24 by 12

$2 / issue

It costs $2 per issue.

You might be interested in
Is is 24, 15, 23 or 33
vodka [1.7K]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A fish tank is in the shape of a cube. Its volume is 125ft3. What is tge area of one face of the tank?
kenny6666 [7]

Answer:

this is your answer

8 0
3 years ago
Pls I need answer it’s due today!!!!!!!!!
vesna_86 [32]

Step-by-step explanation:

in probability,or means addition.

14/28+19/28

1/2+19/28

you then find the LCM of the denominator.

14+19/28

33/28

you then divide 33 by 28.

6 0
2 years ago
Find the measure of
11Alexandr11 [23.1K]
150
30 degrees away from 180 and
60 degrees away from 90
6 0
2 years ago
Which of the following represents<br> the graph of this equation?<br> y = 1/2|x|
Aliun [14]

The graph is shown in the attached image.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The U.S department of Agriculture reported that 45 out of every 115 milk drinkers drink skim milk. If a store owner orders 23 ga
    10·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP!!
    7·1 answer
  • Simplify 5log z + 5log x + 10 logy.
    9·2 answers
  • The students at Barton academy are planning a fundraiser to give money to an organization in their community. They voted for whi
    6·1 answer
  • You move right 3 units and left 9 units. You end at (-5, 0). Where did you start?
    15·2 answers
  • 1/6 =. what is 1/6 equal to ​
    8·2 answers
  • A car is traveling at a steady speed. It travels 1 3/4 miles in 2 1/3 minutes. How far will it travel in ​? In 1 hour​?
    6·1 answer
  • Help plsss this is for a test pls
    13·1 answer
  • Solve for x. x² = 144
    13·2 answers
  • At Levi's restaurant and bakery, each cake is cut into 16 pieces.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!