Answer:
$2
Step-by-step explanation:
$24 ÷ 12 issues = $2 per issue
$2 / issue
We want to find the cost of each issue. We need to find the unit rate.
Divide the cost by the number of issues.
cost / issues
It costs $24 for 12 issues.
cost = $24
issues = 12 issues
$24 / 12 issues
Divide 24 by 12
It costs $2 per issue.
33
this is your answer
in probability,or means addition.
14/28+19/28
1/2+19/28
you then find the LCM of the denominator.
14+19/28
33/28
you then divide 33 by 28.
The graph is shown in the attached image.