1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miv72 [106K]
3 years ago
8

Which of the following measurements is a little more than a yard? A. Centiliter B. 1/4 foot C. Centimeter D. Meter

Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]3 years ago
3 0

D? Maybe I think I’m right hopefully!!

You might be interested in
Si tenemos las siguientes funciones f(x) = 2x -1 y g(x) = 4x2 - 4x + 1 ¿Cuál seria el resultado de la multiplicación de f(x) * g
timofeeve [1]
Use math papa it’ll give you the answer
3 0
3 years ago
A rental company charges a flat fee of $200 plus $50 per day. Create a linear function to represent where f(x) is the total cost
VARVARA [1.3K]
Y=50x+200

Hope that helps!
7 0
3 years ago
How do you solve the equation 2cos^2 - cosx = 0 for all solutions?
exis [7]

Answer:

<em>π/2 and π/3</em>

Step-by-step explanation:

Given the equation 2cos²x - cosx = 0, to find the solution to the equation, we will follow the following step.

let P = cosx

The equation becomes 2P²-P = 0

P(2P-1) = 0

P = 0 and 2P-1 = 0

P= 0 and P = 1/2

Since P = cosx

cosx = 0 and cos(x) =  1/2

If cos(x) = 0

x = cos⁻¹0

x = 90⁰

x = π/2

If cos(x) = 1/2

x = cos⁻¹1/2

x = 60⁰

x = π/3

<em>Hence the solutions to the equation are π/2 and π/3.</em>

7 0
3 years ago
Help on number eight
garri49 [273]
Its length would be 9 ft so 9 x 8 is 72.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The parking lot at a store has a width of 20 yards 2 feet and the length of 30 yards. The cost to repave the parking lot is two
IceJOKER [234]
The cost to repave the parking lot is $912
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • Researchers recorded that a certain bacteria population declined from 800,000 to 500,000 in 6 hours after the administration of
    15·1 answer
  • Please explain the answer​
    12·1 answer
  • A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cos
    6·1 answer
  • I need an answer quick plz
    8·2 answers
  • Evaluate:<br><br> 16÷(2+12)2<br><br> A. 2 14/25<br><br> B. 4 1/4<br><br> C. 6 2/5<br><br> D. 8 1/4
    9·1 answer
  • Rewrite the equation 6x - 3y = 27 in slope intercept form.
    8·1 answer
  • What is the following product?<br> 30. 10<br> 2.110<br> 3.10<br> 4./10<br> 10/5
    10·1 answer
  • A car travels 18 miles per gallon of gas used. Which equation best represents the proportional relationship between the y miles
    12·2 answers
  • Convert the following repeating decimals to
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!