1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semenov [28]
3 years ago
8

A magazine advertises that a subscription price of $29.99 (for 12 issues) represents a savings of 70% from the newsstand price.

What is the price of one issue at the newsstand?
Mathematics
1 answer:
Serga [27]3 years ago
6 0
So, if the original prize is x, then 29.99 is 30%x (it's 70% savings, so 100%-70%=30%).

so, 29.99=30%x

29.99=0.3x

then x=29.99/0.3

and x=99.966666

well, it's unlikely that this was the original prize, and probably the actual prize was 100, but they just took off one cent from the prize after the reduction - it's a common marketing strategy


You might be interested in
Evaluate the following using the distributive property 6(3+9)
Marrrta [24]

Answer:72

Step-by-step explanation:

First you would multiply 6 with 3 and 9 because you would distribute. You would get 18+54 then you would add to get 72.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Venla is 5 years older than her cousin Kora. Write an equation for the age of Venla, v, when Kora is k years old
Maksim231197 [3]
V=k+5

Here you go, hope this helps
6 0
3 years ago
Yt3=1/2(x+4) in standard form
son4ous [18]
Do you mean 3y? If so, 3y = 1/2x + 2

3y - 1/2x = 2 is standard form
8 0
3 years ago
Giving brainliest! :)
ICE Princess25 [194]
139b + 1.29b = 50.73
2.49m + 2.69m = 51.63
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
lumangbayan elem school has 1485 students. about 80% of them attended the school orientation. how many students did not attend?
Allushta [10]

Answer:

20% did not attend

Step-by-step explanation:

sorry if wrong

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the rate of y=3(1,03)x
    8·1 answer
  • Place a set of parentheses in the expression so that its value is 33. 48-5+2x3+6
    12·1 answer
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • Three ratios that are equivalent to 8:5
    7·2 answers
  • Find the area please
    8·2 answers
  • Thomas decides to use the method of proportions and similar
    13·2 answers
  • What is the mean for 46 47 52 55 64 69 70 78
    11·1 answer
  • The graph of f(x)=cos(x) is transformed into a new function, g(x), by stretching it vertically by a factor of 3 and shifting it
    11·1 answer
  • If 4/9 of the 63 fishes in the tank were guppies. How many of the fish were not guppies
    10·1 answer
  • This might be hard for yall(it ok my fwiends ) ;). But there is a alot . Look at pic pwease sorry its all over the place.only 3q
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!