Answer:
1890, total cost of lights per week
Step-by-step explanation:
The lights cost 45 dollars per bulb and 6 go out per day, 45×6=270
270 is the cost to replace the bulbs of one day.
270×7=1890. 1890 is the cost for a whole weeks worth of replacing these bulbs.
6 < 3b or 3b + 12 < 9
2< b Or 3b < -3 You can only change the sign should you multiply or divide the negative number.
<span>2 < b or b < 1 that means b > 2
Hope this helps :)</span>
If she runs half the distance to school, and runs the same back, this means that she suns 7/8 miles in a day. In 5 days, 5 x 7/8 = 35/8 miles (or 4.375 miles in 5 days).
Answer:

Step-by-step explanation:
The PDF of X is
The PDF of Y is
The means of X and Y are respectively,
so we can see that the larger the parameter, the smaller the mean. Hence the PDF of Z = min(X, Y) is an exponential with the largest parameter of the two.
Therefore, the PDF of Z is

//Add 6 to both sides:

//Multiply by -1 on both sides:

Multiply by 3 on both sides:

Divide by 4 on both sides:

-----------------------------------------
Answer: x = 15 (Answer C)-----------------------------------------