1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
3 years ago
10

Brandon has 7 1/2 gallons of paint he plans on painting 1 1/2 gallons on each room how many rooms will he be able to paint

Mathematics
1 answer:
Mkey [24]3 years ago
6 0

7 1//2 divided by 1 1/2

7 1/2 = 15/2

1 1/2 =  3/2

15/2 divided by 3/2 equals 5

You might be interested in
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Distributive Property of 7 x 1,214
Nataly_w [17]

(8,498)HOPE IT HELPS!

7 0
3 years ago
Question 5 of 14
kupik [55]
The volume of the refrigerator would be 30
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Elevator is on the 16th floor. It goes up 12 floors, down 7 floors, up 3 floors, and then down 5
seropon [69]

Answer:

The elevator stops on the 19th floor.

Step-by-step explanation:

On the 16th floor, goes up 12 floors:

16 + 12 = 28

On the 28th floor, goes down 7 floors:

28 - 7 = 21

On the 21st floor, does up 3 floors:

21 + 3 = 24

On the 24th floor, goes down 5 floors:

24 - 5 = 19

6 0
3 years ago
Hallie is helping put away dishes in the school cafeteria . She is stacking bowls to put into the cupboard. If she has 62 bowls
aliina [53]

The minimum number of Halle will have 15 stacks.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A researcher wants to estimate the mean age of all Business Week readers at a 99% confidence level. The standard deviation of ag
    12·1 answer
  • Solve each equation.
    7·1 answer
  • Help needed pls provide steps
    14·1 answer
  • Martha states that -6 is a rational number.Wich is a correct explanation for this statement?
    13·2 answers
  • Does cheese smell good?
    11·1 answer
  • Łatwy ułamek <br> 36/7-3/5-4/10
    11·1 answer
  • the cost for a company to produce x television in 1 year is $150x + $250,000. how many televisions can the company produce in 1
    5·1 answer
  • H(x)=-2x^(2)+3x what is the value of h(-3)
    15·1 answer
  • What is the y-intercept and slope of the following equation y=8-2x​
    11·2 answers
  • Please help!!! :) thanks
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!