1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
3 years ago
14

What happens when a problem says per pound

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]3 years ago
7 0
You need to multiply because it will probably will say 9 dollers per pound that means it will cost you 18 dollers for 2 pounds
You might be interested in
The length of the diagonal of a rectangle is shown below.
posledela

Answer: J

Step-by-step explanation: Since that the square root of the number 82.25 approximately equals 9.09

Then logically it lies between the integers

9 and 10

6 0
3 years ago
Mrs.Kennedy has 1/4 liter of oranges she want to give 3 students in her advisory
balandron [24]

I don't know

Step-by-step explanation:

.........

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the average range. Round the mean and the average range to the nearest tenth. (Show all your work on scratch paper, then en
NISA [10]
3, 12, 15, 25, 30, 40The range is the difference between the greatest and smallest values:
range = 40 - 3 = 37

Thee average is the sum of elements divided by the number of elements:
average = (<span>3 + 12 + 15 + 25 + 30 + 40</span>)/6
average = 125/6 = 20.83
4 0
3 years ago
Which of these numbers is between 1 and 3/4 ?<br><br>PLEASE HELP
Elanso [62]
Since I don't see attachment, I guess the solution will be as follows:

1 & 3/4 , since 1 = 4/4, then it could be rewritten :


4/4 & 3/4, hence between these 2 fraction there is 2/4 or 1/2.
5 0
3 years ago
Mark brought chocolate and vanilla cupcakes to school for his birthday
OverLord2011 [107]

Answer:

80 students decided to take a vanilla cupcake.

Step-by-step explanation:

100 * 0.80 = 80

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jack deposited $1,400 in his bank account. After 3 years, the account earned
    5·1 answer
  • A cell phone cost $210 a battery charger costs $15 and batteries cost $5 .what is the sales tax and total price for purchasing t
    7·1 answer
  • Geometry help anyone!!
    6·1 answer
  • Anybody have the answer?
    15·1 answer
  • 3/5×2/7×2/3<br> Please fallow
    13·1 answer
  • Simplify.<br><br> (-4b^3+b-1)+(6b-6)
    10·2 answers
  • Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp please extra 30 points if correct
    8·1 answer
  • Belle bought 18 seeds in order to plant an herb garden for her grandma. Of the seeds she bought, 10 were parsley seeds.
    14·1 answer
  • What is the intercept
    14·1 answer
  • Yeah I didn't pay attention today ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!