1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
3 years ago
13

An electric utility company determines the monthly bill for a residential customer by adding an energy charge of 6.34 cents per

kilowatt-hour to its base charge of $18.38 per month. Write an equation for the monthly charge y in terms of x, the number of kilowatt-hours used. (Let y be measured in dollars.)
Mathematics
1 answer:
kirill [66]3 years ago
8 0

Answer:

y = 18.38 + 0.0634x

Step-by-step explanation:

Given,

Monthly base charge = $18.38,

Also, the cost of each kilowatt-hours = 6.34 cents = $ 0.0634

( 1 cents = 0.01 dollars ),

So, the cost of x kilowatt-hours = 0.0634x,

If y represents the total monthly charge ( in dollars ) for x kilowatt-hours,

Thus, the total monthly charge for x kilowatt-hours = base charge + cost of x kilowatt-hours,

⇒ y = 18.38 + 0.0634x

Which is the required equation.

You might be interested in
You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At F
julia-pushkina [17]

Answer:

B. Food market

Step-by-step explanation:

You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At Food Market, where you don’t typically shop, the same cereal is on sale for $2.25 a box. Based on price, which is the better value option?

A.Grocery Mart

B. Food Market

Grocery market:

4 boxes for $10

Unit price = cost / quantity

= $10 / 4 boxes

= $2.50 per box

Food market:

Price per box = $2.25

The better value option based on price is food market because it cost less to buy a box of cereal than grocery mart

8 0
3 years ago
Mr. Salvi makes car payments of $489.95 each month.
SIZIF [17.4K]

Answer:

$5879.4

Step-by-step explanation:

the monthly expense of the car is $489.95

no. of months=12

therefore, the expense= 489.95×12

=$5879.4

6 0
3 years ago
a new obstacle course is home to several new types of challengingobstacles. one such obstacle is traveling a 15 stair case. to m
Zanzabum
20% if it will determine the pay of how much it is.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me understand this problem! I don’t understand the methods to understand how to solve it
Doss [256]

Answer:

Perimeter at the big rectangle is 156 cm.

Step-by-step explanation:

Let's see how to calculate it.

1. First of all you know that perimeter in the blue one is 20cm, so imagine this:

L (long side); S (short side)

2L + 2S =20

and we consider that L = 4S

So, solving the equation:

2.4S + 2S =20

10S=20

S=20/10

S=2

L=8

2. Side at the gold square is 8, the same at the long side in the blue rectangle. So, if you see on the right side in the big one, we got 2 + 8 + 8 + (?). Take a look to the green. Green square is the gold + a short piece and you can understand the short piece as 2 short sides from the blue. If we give numbers we have 8 + 2 + 2, 12.

Now, 2+8+8+12 = 30cm

3. Let's go to the long side in the big one.

We have long side from blue (8) and as you see, side at the orange square must be side at the yellow + short at the blue, so 8+2 =10. We have four oranges square so 10+10+10+10=40, and +8 =48

4. Now that we have the two sides in the big one, let's find the perimeter with the rectangle formula:

2L + 2S =P

2.48 + 2.30 = 156 cm.

7 0
2 years ago
2m = 1 + m what do I need to do to solve
devlian [24]

So all you need to do is subtract m from both sides.

Then you have your answer

m = 1

I hope this helps

-ayden

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Josie is 11 years older than macy
    7·1 answer
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • you borrow $200 from a friend to help pay for a new laptop computer. You pay your friend back $12per week. Write and solve an in
    15·1 answer
  • In a circle of radius 4 miles, the length of the arc that subtends a central angle of 2 radians is
    11·1 answer
  • The amount of time it takes to finish a race might be a function of which of the following?
    10·2 answers
  • Suppose Cesar Chavez lead a March with 6,300 people. If the ratio of marchers who were not farmworkers to farmworkers is 4:5, ho
    15·1 answer
  • 2. The east-west streets and north-south avenues of a certain city are numbered consecutively from south to north and west to ea
    7·1 answer
  • Plss help mehhhhhhhhhh
    11·1 answer
  • Please solve <br><br> 1) 4x-5/5=3<br> 2) 3(2x-5) =7<br> 3) 3x+2/2=13
    12·2 answers
  • State if the given functions are inverses. Please show steps
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!