Answer:
x = 2/3 or x = -2/3
Step-by-step explanation:
Solve for x over the real numbers:
9 x^2 = 4
Hint: | Divide both sides by a constant to simplify the equation.
Divide both sides by 9:
x^2 = 4/9
Hint: | Eliminate the exponent on the left-hand side.
Take the square root of both sides:
Answer:x = 2/3 or x = -2/3
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Answer:
I think the other one is right
Step-by-step explanation:
Answer:
2nd im pretty sure hope this helpss :) (:
Step-by-step explanation:
Complete question :
Select the two statements that are true about the equation y−10=60(x−40)
Answer:
m = 60
One point on the line is (40, 10)
Step-by-step explanation:
Given the equation :
y−10=60(x−40)
Comparing the equation with the point slope equation formula :
y - y1 = m(x - x1)
Where, x1 and y1 are points on the line
m = Slope
From here, we can deduce that:
y1 = 10 ; x1 = 40 and m = 60
(x1, y1) = (40, 10)
m = slope = 40