1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
15

Solve for x. 3x + 7y - 12

Mathematics
1 answer:
muminat3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

3x+7y-12=0

3x+7y=12

3x=12-7y

x=12-7y/3

You might be interested in
Identify all the sets to which the number 0.41567. . . . belongs. Choose from rational, irrational, whole, and integer.
Shkiper50 [21]
It will belong only irrational. Hope it help!
6 0
3 years ago
Jerry says that if a store has a sale for 35% off and the sale price of a stairmaster is $137, then you can figure out what the
wel
Don't know if it's right, but do let me know! use percentage to visualise your workings. :)

7 0
2 years ago
Which fact helps you prove the isosceles triangle theorem, which states that the base angles of any isosceles triangle have equa
levacccp [35]

Answer:

D. If one angle of a triangle is larger than another angle, then the side opposite the larger angle is longer than the side opposite the smaller angle.

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jill can answer 50 math questions every 20 minutes.
Artemon [7]

Answer:

12- 30

36- 90

Step-by-step explanation:

if she can answer 50 in 20 mins then that means she is answering 2.5 questions in 1 min and then you must multiply 2.5 by the number of mins she has making it

12 x 2.5= 30

36 x 2.5= 90

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
6. Jesse has 25 coins in his pocket, some are quarters, and some are dimes. If he has a
OLEGan [10]

Answer:

17 Quarters, 8 Dimes.

Step-by-step explanation:

17 x .25 = 4.25

8 x .10 = .80

4.25 + .80 = 5.05

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you do 720 divided by 10 with the exponet of 3
    14·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • It says factor each expression 49x-28?
    15·1 answer
  • Find the exponential function that satisfies the given conditions: Initial value = 35, increasing at a rate of 10% per year
    10·1 answer
  • Charlotte is happy because it has snowed in her town for three straight
    8·2 answers
  • Solve the equation for n.<br> 5 = -4 + 27/n
    6·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP PLEASE.​
    9·2 answers
  • What is 2/5 x 4 help me please
    9·2 answers
  • Solve for K please help
    7·2 answers
  • Pls help me with this, i’ll give brainly
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!