1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
5

One x-intercept of the graph of the of the cubic function f(x) = x^3 – 2x^2 – 111x – 108 is –9.

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]3 years ago
3 0

Answer:

The zeros of the given function are -9,-1 and 12.

Step-by-step explanation:

The given function is

f(x)=x^3-2x^2-111x-108

It is given that the x-intercept of the graph is -9, therefore -9 is a zero of the function.

Since -9 is the zero of the function, therefore (x+9) is a factor of f(x). Use synthetics method or long division method to divide the function by (x+9).

f(x)=(x+9)(x^2-11x-12)=0

f(x)=(x+9)(x^2-12x+x-12)=0

f(x)=(x+9)(x(x-12)+(x-12))=0

f(x)=(x+9)(x-12)(x+1)=0

Use zero product property and quote each factor equal to 0.

x=-9,-1,12

Therefore zeros of the given function are -9,-1 and 12.

You might be interested in
Select from the drop-down menus to correctly complete each statement.
shtirl [24]

The opposite of 17.2 from 0 on a number line would be -17.2.

7 0
3 years ago
A car rental costs $32 as a base fee, plus $28 per day. Use the explicit rule f (n )= 28n + 32
alexdok [17]

Answer:

The charges paid for the first four days are:

  • <u>$144</u>.

Step-by-step explanation:

To obtain the charges paid for the first 4 days, you must use the given explicit rule given:

  • f (n) = 28n + 32

Where:

  • <em>n = Number of days the person rents the car.</em>

As we need to obtain the charges to 4 days, we replace this value in the explicit rule:

  • f (n) = 28n + 32
  • f (4) = 28(4) + 32
  • f (4) = 112 + 32
  • <u>f (4) = 144</u>

With these calculations, <u>you can identify the charges paid for the first 4 days are $144</u>, <em>where $112 is the money by each day of the four days and $32 is the base fee</em>.

3 0
3 years ago
3/4=m+1/4 <br> What is m<br> ​
Julli [10]

Answer:

m = 1/2

Step-by-step explanation:

We need to solve the equation:

3/4 = m + 1/4

In order to solve for m, we must isolate the variable - in other words, we need to move all the m terms to one side and all the non-m terms to the other.

So, subtract 1/4 from both sides to isolate m:

3/4 - 1/4 = m

m = 2/4 = 1/2

Thus, m = 1/2.

<em>~ an aesthetics lover</em>

8 0
4 years ago
What is a snowmans favorite food???? And its not iceburger
liubo4ka [24]

Answer:icecream

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
MaRussiya [10]
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 95×2 the answer to problem is​
    13·2 answers
  • I need to find angle M
    5·1 answer
  • Why would we start at (0,200)?
    10·1 answer
  • HELP!!! ITS TIMED!!!! Please explain the answer!!
    14·1 answer
  • Find the value of x​
    15·1 answer
  • Please help to solve this ​
    14·1 answer
  • On a map, a city block is a square with three vertices at (-4,1), (1,1), and (1,-4). What are the remaining coordinates of the r
    15·1 answer
  • A test has 100 questions. Lionel gets 87 questions correct. What decimal shows the part of the test he gets incorrect? *
    10·2 answers
  • Can someone help? Awnsers <br> A. 7:10<br> B. 7/17<br> C.10 to 7<br> D. 10:17<br><br> Thankyou!
    11·1 answer
  • Solve it in elimination method 4x+3y=10​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!