1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
7

100 PTS:Please help me now plz plz

Mathematics
2 answers:
Alex Ar [27]3 years ago
4 0

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

We have a right triangle with hypotenuse 10 and the height 8.  Either the one on the left or the one on the right

We can find the base using the Pythagorean theorem

a^2 + b^2 = c^2

a^2 +8^2 = 10^2

a^2  +64 = 100

Subtract 64 from each side

a^2 = 100 -64

a^2 = 36

Take the square root of each side

a = 6

Now a is 1/2 of the total base of the big triangle.  It is identical since the triangles are equal

x = 2 * a

x = 2*6 = 12

nataly862011 [7]3 years ago
4 0

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

Consider the right angle triangle with

base: x/2

height: 8

hypotenuse: 10

Using pythagoras theorem

10² = 8² + (x/2)²

(x/2)² = 100 - 64

(x/2)² = 36

x/2 = 6

x = 12

You might be interested in
The links of the sides of a triangle are given determine if the triangle is a right triangle if it is identify the hypotenuse
Advocard [28]

Answer:

I would choose A

Step-by-step explanation:

I chose A because it's an hypotenuse because of the different sides

7 0
3 years ago
Bob decides he wants to make guitars and sell them online. He makes and sells Gibson Explorer’s and Gibson Flying V’s. He can ma
lozanna [386]
Okay so the equation. Lets say e is explorers and v is flying vs and m = money.

e + v > or = 30.

80e + 5v =m.
 
e < or = 20\
v < or = 20.
Okay, the most money he could make would be if he made 20 explorers at 80 dollars and 10 vs at 5 dollars.
Total money...
1600 + 50 = 1650.
So he could make $1650.

7 0
3 years ago
Using the distributive property to find the product (y — 4)(y2 + 4y + 16) results in a polynomial of the form y3 + 4y2 + ay – 4y
klio [65]
I got a =16.
Hope this helps! :D
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Distribute -2(6x^2+6)
BabaBlast [244]

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Josh has $25 and he wants to buy some movies. He picks one movie that costs $9.99 and two that cost $5.99 each.
vova2212 [387]
He should add exact since money is involved
he could also estimate since they are so close together, but he would be off only 2 cents

A
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 9-pack of notebooks costs $3.87. What is the unit price?
    6·2 answers
  • A bag has 24 marbles. 37.5% are red marbles, 41.7 are green marbles, 12.5% are yellow marbles, and 8.3% are pink marbles. What i
    5·1 answer
  • Is my answer correct? if not please correct me
    10·2 answers
  • The Mitchells are renting a boat for the day. It costs $100, plus $20 for each hour. They have to pay for a whole hour even if t
    10·1 answer
  • Consider the quadratic equation: 5x2 + 2x + 1 = 0. 1) Which statement is true about the roots of the given quadratic equation? A
    6·1 answer
  • A sixth grade silence club needs 180$ to pay for the tickets to a science museum. All the tickets cost the same amount. What cou
    6·1 answer
  • -2x+20y=-18 <br> 8x+10y=-18
    9·1 answer
  • Can the product of 4 and any number always be written as a sum of two equal addends
    14·1 answer
  • Find the solution to the system of equations below:<br><br> y = 4x + 20<br><br> y = 8x - 4
    12·1 answer
  • What is the Definition of Algebra?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!