1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Deffense [45]
3 years ago
5

Find the square inches

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
5 0

Answer:

16 square inches.

Step-by-step explanation:

Split the shape into a rectangle and square. To solve for square, just mulitple the 2 sides (2 x 2) and you get an area of 4. To solve for the rectangle, you can multiple the 6 and 2 to get the area of 12. Add the 4 and 12 together and you get 16 square inches. Hope this helps!

You might be interested in
Is 0.99 an repeating number
Black_prince [1.1K]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

0.99 is not a repeating decimal because it terminates, meaning that it "ends". We know this because there are no more digits after 9 and there is no "..." at the end of the decimal.

3 0
4 years ago
If you exchange your dollars into pesos they give you 25 pesos in average for every dollar. How many pesos will they get you in
Zarrin [17]

Answer:

500

Step-by-step explanation:

25 for every dollar

20 dollars

25 times 20 = 500

I think this is right :)

4 0
3 years ago
Si agrupo mis lápices de 2 en dos me sobra 1; si lo hago de 3 en 3, también me sobra 1 y si lo hago de 5 en 5 ocurre los mismo.¿
Vinvika [58]

Answer:

31 pencils

Step-by-step explanation:

What we must do is reduce the range of responses, the first thing is to limit the numbers to the interval between 30 and 40.

If it is two by two and there is one left, it means that all the pairs are eliminated.

If it is five in five and there is one left over, the ones ending in 5 are also eliminated.

If it is three by three and there is one left over, the 33 and 39 are eliminated.

Taking this into account, the possibilities are reduced to two numbers only, 31 and 37.

37 is discarded because when it is grouped from five to five, there are 2 left over.

So the answer is 31, you have 31 pencils.

 

7 0
3 years ago
A 7-kilogram bag of lollipops costs $42.14. What is the unit price?
Tanya [424]

Answer:

$6.02

Step-by-step explanation:

Divide the price of the lollipops by the weight

price/weight

42.14/7=6.02

So, the unit price is $6.02 per kilogram

Hope this helped!

8 0
3 years ago
When statisticians collect information to find characteristics of a large group of people They survey part of the group. What is
SpyIntel [72]
It is called a sample.

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP WITH THIS
    5·1 answer
  • If i make 15 cents a minute how much do i make a day?
    12·1 answer
  • What is the solution to the following inequality?<br> 14 &lt;-7x
    9·1 answer
  • A bag contains five Snickers bars, nine Milky Way bars, two Crunch bars,
    8·1 answer
  • Please helppp question: Find the coordinates of each vertices after a dilation of 2 if the original triangle with vertices A(3,5
    10·1 answer
  • A veterinarian needs to know an animal's weight in kilograms if 20 lb is about 9 kg in a dog weighs 30 lb use a ratio table to f
    11·1 answer
  • How do you solve for y in this equation 6x 2y=2?
    7·1 answer
  • The Cholula Pyramid in Mexico has a height approximar
    9·1 answer
  • Triangle with exactly <br> 2 equal sides
    7·2 answers
  • Taxi Cab Company B: $6.50 per ride and $0.50 per mile
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!