1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrey2020 [161]
3 years ago
12

The product of two consecutive integers is 90. Which equation can be used to find the two integers?

Mathematics
1 answer:
joja [24]3 years ago
3 0
Two consecutive integers would be x and x+ 1
if you multiply them you have x(x + 1) = x^2 + x
if you want the product to equal 90 you get x^2 + x = 90
The first option is correct.
You might be interested in
Please, for me? I need to pass my math class.
Ede4ka [16]

Answer: Black

Step-by-step explanation: I feel like the higher the line is on the graph, the farther they have moved, so since the black line is the lowest, it might be Noah.

Hope this helps!

5 0
4 years ago
Which of the following are techniques used in geometric constructions with
Alisiya [41]
Answer= A
Explication
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help !!Mr. Mudd gives each of his children $2000 to invest as part of a friendly family competition. The competition will
VikaD [51]

Answer:

Albert = $2159.07; Marie = $2244.99; Hans = $2188.35; Max = $2147.40

Marie is $10 000 richer

Step-by-step explanation:

Albert

(a) $1000 at 1.2 % compounded monthly

A = P\left(1 + \dfrac{r}{n}\right)^{nt}

A = 1000(1 + 0.001)¹²⁰ = $1127.43

(b) $500 losing 2%

0.98 × 500 = $490

(c) $500 compounded continuously at 0.8%

\begin{array}{rcl}A & = & Pe^{rt}\\& = & 500e^{0.008 \times 10}\\& = &\mathbf{\$541.64}\\\end{array}\\

(d) Balance

Total = 1127.43 + 490.00+ 541.64 = $2159.07

Marie

(a) 1500 at 1.4 % compounded quarterly

A = 1500(1 + 0.0035)⁴⁰ = $1724.99

(b) $500 gaining 4 %

1.04 × 500 = $520.00

(c) Balance

Total = 1724.99 + 520.00 = $2244.99

Hans

$2000 compounded continuously at 0.9 %

\begin{array}{rcl}A& = &2000e^{0.009 \times 10}\\& = &\mathbf{\$2188.35}\\\end{array}\\

Max

(a) $1000 decreasing exponentially at 0.5 % annually

A = 1000(1 - 0.005)¹⁰= $951.11

(b) $1000 at 1.8 % compounded biannually

A = 1000(1 + 0.009)²⁰ = $1196.29

(c) Balance

Total = 951.11 + 1196.29 = $2147.40

Marie is $ 10 000 richer at the end of the competition.

7 0
4 years ago
Jim’s Gym had income of $20,350 last month.The total increased by $2,000 this month.What was the percent increase to the nearest
frozen [14]

Answer:

10%

Step-by-step explanation:

To find the percentage, ask yourself, how much is 2000 of the original value which is 20350.   This can be solved by the following equation.

2000/20350=

The answer is approximately 0.09828.   Then, convert this to a percent. 9.828%. Then, round it to the nearest percent. The answer is 10%

6 0
3 years ago
A cube-shaped box has a volume of 125 cubic inches. If the box is packed full of cubes with edge lengths of 1 inch, how many cub
harina [27]

I am not sure if I am right, but this is the best I can answer.


Useing reason, and logic, my guess would be if you take 125, and divided it by 4, you would get 31.25. that should be the answer... if i am wrong, i am truely sorry. I havent been in the subject in a while...


                                                           Hope this helps.


6 0
4 years ago
Other questions:
  • I just need an answer, it's my last question.
    13·1 answer
  • A) Find the average rate of change of the area of a circle with respect to its radius r as r changes from 4 to each of the follo
    12·2 answers
  • Rachel, Kim, Lori each measure the length of a rope. Rachel says the rope is 15 feet long . Kim day it’s 180 inches long . Lori
    12·1 answer
  • a table was sold at 20%loss but had it sold for RS 160 more these would have been a profit 20%. find cp​
    15·1 answer
  • 1) jayvion has 19.76 dollars,he then buys a few bags of chips for 1.79 dollars. How much does he have left?
    11·1 answer
  • Someone answer and explain PLEASE ILL MARK BRAINLIEST
    14·1 answer
  • A number or the product of a number and a variable in an algebraic expression; a number in a sequence is a term?
    15·1 answer
  • SheeeeeeeshI MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE
    11·2 answers
  • Hurry up please it’s due in 5 mins!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!