Answer:
A
Step-by-step explanation:
Given
- 2 +
= 6 ( isolate the radical by adding 2 to both sides )
= 8 ( square both sides )
3x - 2 = 8² = 64 ( add 2 to both sides )
3x = 66 ( divide both sides by 3 )
x = 22 → A
Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
Can you show us the triangular prism to help you
I think it would be ''(A) 5 cm on the map represents 50m in chicago''
I know it would be a ...it could also be (B)
but i know that its a for a fact
hope i helped ya
if not im very sorry