1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
5

If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?

Mathematics
2 answers:
Lemur [1.5K]3 years ago
8 0

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

Semmy [17]3 years ago
8 0
1.35/ 12 = 0,112 So the unit cost will be 0,112 Check the answer 0,112 *12 = 1.35 You got it my friend
You might be interested in
Which is true about the volume or surface area of these prisms?
r-ruslan [8.4K]
<span>A.


The surface area of A is greater than the surface area of B.</span>
6 0
3 years ago
Find the value of x if y=50. y=5x - 15​
ExtremeBDS [4]

Answer:

x = 13

Step-by-step explanation:

y=50

50 = 5x - 15

50 + 15 = 5x

65 = 5x

65/5 = 5x/5

13 = x

3 0
3 years ago
Whats the absoulte value of -5
otez555 [7]

The absolute value of -5 would be 5

Hope this helps, and have a nice day

7 0
3 years ago
A single-elimination basketball tournament starts with 64 teams. The teams compete in pairings until there is 1 winner. Which re
notka56 [123]

Answer:

a(n-1)(0.5)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
MΖΗ - 67<br> pleas please please help!! i’m doing angles
Rufina [12.5K]

Answer:

could u take a picture of the angles please

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A line passes through (2,-1) and (4,5). Which answer is the equation of the line?
    15·2 answers
  • Six different​ second-year medical students at Bellevue Hospital measured the blood pressure of the same person. The systolic re
    13·2 answers
  • Can someone help me I’m just trynna pass algebra
    14·1 answer
  • Chloe is 5 feet inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Chloe's height in centimeters?
    11·2 answers
  • A linear function contains the following points.
    14·2 answers
  • Y = -x + 6<br> what’s the solution?
    6·2 answers
  • HELP PLEAASE (no fake answers pleassee)
    10·1 answer
  • 0.325 is 100 percent. <br><br>a equal to <br>b greater than <br>c less than ​
    6·1 answer
  • Solve the following:<br> a) 4x-3 = 2x + 7<br><br> b)<br> 2x+6=7x14
    11·1 answer
  • Kim purchased a dress that was originally $35. It was on sale for 30% off. She also bought a pair of shoes for 1/2 off the origi
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!