1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
12

if 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.

Mathematics
2 answers:
Elina [12.6K]3 years ago
7 0
Find cost of 1 of each
1.50/6=0.25 per banana
3.00/5=0.60 per orange

2*0.25+2*0.60=0.50+1.20=1.70

total cost is $1.70
Deffense [45]3 years ago
5 0
2 bananas are $0.50
2 oranges are $1.20
You might be interested in
Salve this a equation: 2.2x+19.246=2-2.36x ?
Elodia [21]

Answer:

4.56x=-17.246

x=-17.246/4.56

x-3.78

I would appreciate if my answer is chosen as a brainliest answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a liability?
larisa [96]
Do you have the answer choices?

7 0
3 years ago
Write an expression in factored form for the polynomial of least possible degree graphed below.
dexar [7]

Answer:

- 1/64 (x+4)² (x-3) (x-4) = 0

Step-by-step explanation:

f(x) = a (x+4)²(x-3)(x-4)   ... curve touch (-4,0) and not cross x axis

x=0   f(x) = -3

a (4)² * (-3) * (-4) = -3

a = - 1/64

- 1/64 (x+4)² (x-3) (x-4) = 0

5 0
3 years ago
If it took Ben 25 minutes to get to work and 55 minutes to get home, how long did he spend traveling to and from Work
Lynna [10]

Answer:

80 minutes... or an hour and 20 minutes

Step-by-step explanation:

55+25 = 80. an hour is 60 minutes long

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
*PLEASE HELP URGENT NEED TO TURN IN TOMORROW* WILL GIVE BRAINY AND 60 OR MORE POINTS
pogonyaev

Answer:

2.  92 ounces of Sprite

3.  1/6 do not want mustard on their ham sandwiches

4.  6 hours playing volleyball

5. 32 portions

Step-by-step explanation:

2.  Sam has 8 cans of Sprite.  Each can is 11 2/4 ounces

We can simplify 2/4 to 1/2

Multiply the number of cans by  the ounces per can

8 * 11  1/2

8 * 11.5

92 ounces

3.  1/2 of the students want ham.  1/3 of those do not want mustard

We multiply 1/2*1/3 = 1/6

1/6 of the students do not want mustard on their ham sandwiches

4.  8 hours at the beach.  3/4 of the time was spent playing volleyball

Multiply this together

8*3/4 = 8/4*3 = 2*3 = 6 hours

5.  We have 4 lbs of wings.  We divide it into 1/8 lbs parts

4 ÷ 1/8

Copy dot flip

4 * 8/1

32 portions

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following best represents the average rate at which infants gain weight for the first six months after birth? (1 po
    11·1 answer
  • Can 25, 32, 60 make a right triangle?
    13·1 answer
  • Here is a math problem that i need help with...ASAP!!!<br> It is attached. THANKS A BUNCH!!!
    15·1 answer
  • For each group of summer fruits, colour in<br> 1/2<br><br> NEED TO BE Done ASAP!!!
    15·1 answer
  • What type of correlation does this scatter plot have?
    12·1 answer
  • .
    9·2 answers
  • Please don't put links here so follow what it says GOT IT?
    15·2 answers
  • 7 × (-5) is equivalent to?<br> 2<br> -35<br> 35<br> -12
    7·2 answers
  • Solve for x (9x-18) what's the answer
    7·1 answer
  • What is the sqaure root of 100 im in 8th
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!