1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
2 years ago
12

if 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.

Mathematics
2 answers:
Elina [12.6K]2 years ago
7 0
Find cost of 1 of each
1.50/6=0.25 per banana
3.00/5=0.60 per orange

2*0.25+2*0.60=0.50+1.20=1.70

total cost is $1.70
Deffense [45]2 years ago
5 0
2 bananas are $0.50
2 oranges are $1.20
You might be interested in
Which of the following is a statistical question? Select all that apply A. How many cats do you own? B. How old is your cat? C.
Mashutka [201]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

For all the other questions, there is more than one question.

Please mark as Brainliest! :)

Have a nice day.

7 0
3 years ago
Georgia needs to buy flea treatment for her dog. Pet Store 1 is offering the flea treatment for 40 percent off plus an additiona
Sliva [168]

Answer:

The flea treatment is $2.05 cheaper at Pet Store 1.

Step-by-step explanation:

Pet store 1

Regular price = $33

40% off the regular price

= 40% of $33

= 0.4 × 33

= $13.2

25% off the regular price

= 25% of $33

= 0.25 × 33

= $8.25

Total paid = $33 - $13.2 - $8.25

= $11.55

Pet store 2

Regular price = $34

55% off of the regular price

= 55% of $34

= 0.55 × 34

= $18.7

5% off of the regular price

= 5% of $34

= 0.05 × 34

= $1.7

Total paid = $34 - $18.7 - $1.7

= $13.6

Difference in price = $13.6 - $11.55

= $2.05

The flea treatment is $2.05 cheaper at Pet Store 1.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statement correctly compares the function shown on this graph with
aivan3 [116]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What are the dimensions of this matrix?
Mnenie [13.5K]

Answer:

el primero es 2

el segundo es 4

el trersero es 1

y la última es 2

si multiplicas 2 x 1 y los otros el resultado sería

9

6 0
2 years ago
Dominic and Terrell plan to start their weekend backpacking trip on FRIDAY at 2:10 P.M. and return home on SUNDAY at 11:30 A.M.
Elina [12.6K]
2 days, 9 hours, and 20 minutes. ∞ ω
7 0
3 years ago
Other questions:
  • I've been trying for 3 hours to answer these problems please help!!
    12·1 answer
  • Simplify the expression.20 • 5–2
    13·2 answers
  • You purchase a car using a $20,000 loan with a 5% simple interest rate.
    12·1 answer
  • If 3.485 ÷ 5.1 is written in long division form as so that the divisor is written as a whole number, where should the decimal po
    15·1 answer
  • What is 0,0.5,1,1.5,2,3,3.5,4,4.5,5,6,6.5,7 in order from least to greatest?
    10·2 answers
  • -3x(4+(-7)) in distributive property
    8·1 answer
  • Which of the following best describes the expression 2a + 3b + 4c + 5d?
    5·2 answers
  • What is a minimum <br> - pre cal
    9·1 answer
  • What do u add to 5 4/7 to get 7
    12·2 answers
  • Can someone help me with this problem quickly?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!