♥ To solve find how much this will cost
AFTER the price increases.
♥ Solve:
Multiply the original price as it is by: <span>1.057 (5.7 as a decimal would be 0.057, but as i said to keep the original price, the 1 will keep it there.)
</span>
Final answer: <span>
$195.54</span>
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
The 2nd option from the top
To establish this equation we first need to assign some variables.
Let us assign x as the number of hours he has worked
and assign y as the total amount of money that he has earned
Therefore the equation y=36.50x is the equation that correctly represents how much money he makes regardless of how many hours he works. Just plug in how many hours you want for x and then solve the equation and you will get how much money he makes in x amount of hours. This is also proportional because for every hour that he works he gets the same salary of 36.50. It is proportional because no matter how many hours he works the salary will go up the same amount for each extra hour he works. The proportion is 36.50 dollars per hour worked.
You have to multiply the number of people times the number of cookies they are each supposed to get
So, 28 x 3 = 84 cookies