Answer:
-3.1, -3.2, -3.3, -3.4, -3.5, -3.6
Step-by-step explanation:
2/5 = 8/20
3/4= 15/20
Therefore, 3/4 is larger than 2/5~
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Step-by-step explanation:
2(4 – 16) – (–30) 2(–12) – (–30) 24 – (–30) 54= 2×4-2×16 -×-30×2×-12-×-30×24-×-30= 8-32+30-24+30×24+30: 732
Answer:
The answer is 45
Step-by-step explanation:
The equation is a straightforward one, we have:
2/3x = 30
because we have a fraction on at least one side, we will cross multiply thus:
2x = 30 x 3
2x = 90
Next, we divide both sides by 2 to make x the subject of the formula, we have 2x/2 = 90/2
x = 45
Therefore, it takes Ingrid 45 minutes to complete her essay