Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
$2.50 / 2 = $1.25 per liter
I think the first box is perpendicular good luck
Answer:
I've never been to waffle house
6. No, the conclusions wrong because 20 out of 50 peoples favourite is drawing which means 20/50 which equals 0.4 times 100 which is 40% not 60%
7. Yes, the conclusion is right because 5/50 is equal to 0.1 times 100 which is 10%
Answer:
Step-by-step explanation:
Simplify 4*(7-c)
4
⋅
(
7
−
c
)
4
⋅
(
7
-
c
)
Apply the distributive property.
4
⋅
7
+
4
(
−
c
)
4
⋅
7
+
4
(
-
c
)
Multiply.
Tap for more steps...
Multiply 4
4
by
7
7
.
28
+
4
(
−
c
)
28
+
4
(
-
c
)
Multiply
−
1
-
1
by
4
4
.
28
−
4
c
28
-
4
c
28
−
4
c