1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Triss [41]
3 years ago
15

if Mark uses 3 3/4 tablespoons of coffee to make 10 cups of coffee, how much would he need to make one cup of coffee?

Mathematics
1 answer:
vodomira [7]3 years ago
6 0
375/1000. You divide 3 3/4 by 10.
You might be interested in
An electronic store is advertising a discount of 18 percent off the inventory. Constantine buys a DVD player that cost $300. Wha
mel-nik [20]
100 % minus 18 % is 82% or .82

So multiply the price by .82 to get the sale price

300(.82)= 246

7 0
3 years ago
I need help with this question
Anna11 [10]
J.WYIBVNJVJNDVBBNUVHUGHTNBJTHNIL
3 0
3 years ago
Match the following pair of angles with their respective definitions.<br> Pls help
PolarNik [594]
3,7 corresponding 2,7 exterior
4,5 & 3,6 interior
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the nth term of the quadratic sequence 7 , 14 , 23 , 34 , 47 , 62 , 79?
Harrizon [31]

are you asking for the 9th term or the 10th term?



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the factor of y^3-9y^2+y-9=0​
Mariana [72]

Answer:

Step-by-step explanation:Factor the left side of the equation.

Tap for more steps...

(

y

−

1

)

(

y

2

+

9

)

=

0

Set  

y

−

1

equal to  

0

and solve for  

y

.

Tap for more steps...

y

=

1

Set  

y

2

+

9

equal to  

0

and solve for  

y

.

Tap for more steps...

y

=

3

i

,

−

3

i

The solution is the result of  

y

−

1

=

0

and  

y

2

+

9

=

0

.

y

=

1

,

3

i

,

−

3

i

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of three numbers is 1. If the second number is subtracted from the sum of the first and third numbers, the result is -5.
    6·1 answer
  • Solve for n. 583 = (n ÷ 10) + 3
    15·1 answer
  • 5c+10=40.................
    9·2 answers
  • What is 815 gal/hr blank qt/sec
    15·1 answer
  • 1. Compare the strengths and weaknesses of the horizontal and vertical methods for adding and subtracting polynomials. Include c
    11·1 answer
  • Dirk bought a set of stamps. The number of stamps in the set he bought is divisible by 2, 3, 5, 6, and 9. Which set is it?
    6·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • Can you help me please?
    11·2 answers
  • Isis bought 5 sunshades at $10.30 each and 3 beach towels at $8.99 and a hat that cost $29.99. The sales tax is 6.7%. What is th
    5·1 answer
  • Sandy spent 1/4 of an hour waiting to see the dentist which was 1/6 of the total time she spent at the dentist's office. What wa
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!