1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
3 years ago
14

Solve the simultaneous equations. You must show all your working to find x and y. 1/2x -3y = 9 5x y + y = 28

Mathematics
2 answers:
Anastaziya [24]3 years ago
8 0

<em>The right question is:</em>

\frac{1}{2}x - 3y = 9

5x + y = 28

Answer:

<em></em>x = 6<em> </em>

y = -2<em></em>

<em></em>

Step-by-step explanation:

Given

\frac{1}{2}x - 3y = 9

5x + y = 28

Required

Solve for x and y

Make y the subject of formula in the second equation

y = 28 - 5x

Substitute y = 28 - 5x in the first equation

\frac{1}{2}x - 3(28 - 5x) = 9

Open the bracket

\frac{1}{2}x - 3*28 - 3*- 5x = 9

\frac{1}{2}x - 84 + 15x = 9

Collect Like Terms

\frac{1}{2}x  + 15x = 9+ 84

\frac{x}{2}  + 15x = 9+ 84

\frac{x+30x}{2} = 93

\frac{31x}{2} = 93

Multiply both sides by 2

2 * \frac{31x}{2} = 93 * 2

31x = 186

Divide both sides by 31

\frac{31x}{31} = \frac{186}{31}

x = \frac{186}{31}

x = 6

Recall that y = 28 - 5x

So;

y = 28 - 5 * 6

y = 28 - 30

y = -2

Hence;

<em></em>x = 6<em> and </em>y = -2<em></em>

coldgirl [10]3 years ago
6 0
The answer to the question is x=6 and y=-2
You might be interested in
Shelly bought 7 boxes of fish food and 2 packets of cat food. Each box of fish food contained 6 pouches, and each packet of cat
AfilCa [17]

<u>Answer:</u><u> </u><u>3</u><u>4</u><u> </u><u>m</u><u>o</u><u>r</u><u>e</u><u> </u><u>p</u><u>o</u><u>u</u><u>c</u><u>h</u><u>e</u><u>s</u>

7 boxes - fish food; 1 box contained 6 pouches

Total amount of fish food is 7 × 6 = 42 pouches of fish food

2 packets - cat food; 1 packet contained 4 pouches

Total amount of cat food is 2 × 4 = 8 pouches

How many more pouches of fish food than cat food did Shelly buy?

42 pouches - 8 pouches = 34 pouches

Therefore there was 34 more pouches of fish food than cat food

7 0
3 years ago
Need help with trig question
Solnce55 [7]

Answer:

  0 +256i

Step-by-step explanation:

According to Euler's formula, ...

  (4 cis π/8)^4 = (4^4) cis (4×π/8) = 256 cis π/2 = 0 +256i

_____

"cis" is an abbreviation sometimes used for "cosine + i×sine". It simplifies writing the expression. Engineers sometimes simplify it further, writing 4∠(π/8) for the expression in this problem statement.

5 0
3 years ago
Item 1 A bag contains 7 blue cards, 4 green cards, 6 red cards, and 8 yellow cards. You randomly choose a card. a. How many poss
egoroff_w [7]

Answer:

4 possible outcomes

Step-by-step explanation:

we know that

The probability of an event is the ratio of the size of the event space to the size of the sample space.  

The size of the sample space is the total number of possible outcomes  

The event space is the number of outcomes in the event you are interested in.  

so  

Let

x------> size of the event space

y-----> size of the sample space  

so

P=\frac{x}{y}  

In this problem

<em>The probability of choose a blue card is </em>

x=7

y=7+4+6+8=25

substitute

P=\frac{7}{25}

<em>The probability of choose a green card is </em>

x=4

y=7+4+6+8=25

substitute

P=\frac{4}{25}

<em>The probability of choose a red card is </em>

x=6

y=7+4+6+8=25

substitute

P=\frac{6}{25}

<em>The probability of choose a yellow card is </em>

x=8

y=7+4+6+8=25

substitute

P=\frac{8}{25}

The sum of the probabilities of the 4 possible outcomes  is equal to

\frac{7}{25}+\frac{4}{25}+\frac{6}{25}+\frac{8}{25}=\frac{25}{25} ----> represent the 100%

4 0
3 years ago
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
You have a choice of receiving a wage of $26,000 per year, $2860 per month, $630 per week, or $14.30 per hour. Which pay choice
matrenka [14]

Answer:

I think the answers is B

Step-by-step explanation:

But im so sorry if its not right...

<em>H</em><em>a</em><em>v</em><em>e</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>n</em><em>i</em><em>c</em><em>e</em><em> </em><em>d</em><em>a</em><em>y</em>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Show that the sets of upper-triangular and lower-triangular matrices are subspaces of F n,n . Call them U and L respectively. Wh
    10·1 answer
  • Each notebook in a store costs $7
    13·1 answer
  • I have a hard time finding the x help
    11·1 answer
  • What is the height of the triangle? A) 17 units B) 34units C) 51units D) 68units <br><br> Help??
    7·1 answer
  • Simplify <br><br><br> -3z-(-z-2)}−3z−(−z−2)
    9·1 answer
  • Determine the equivalent system for the given system of equations:
    9·1 answer
  • the length of a rectangle is 4 feet more than its width. The area of the rectangle is 60ft^2. Find the length and width of the r
    12·1 answer
  • An ancient Chinese candle clock tells the amount of time that has passed by the amount of wax that has been melted off the candl
    6·1 answer
  • Yoshua borrowed $8,000 from his credit union over 9 months. He pays a simple interest of
    15·1 answer
  • What are linear equations​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!