1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
12

If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
levacccp [35]3 years ago
7 0
$3.50 per pound is the unit rate

Just divide 10.5 by 3
To get ur answer


Brainliest?
Nadusha1986 [10]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

You might be interested in
10-3•2/1+1 what is the answer???
Ne4ueva [31]
14/2 = 7
The answer can be either depending on it you have to reduce
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Juan has x apples and 8 oranges. How many fruits does he have? Give your answer in terms of x
zubka84 [21]
X apples and 8 oranges = x+8

The answer is x+8.

Hope this helped☺☺
3 0
4 years ago
1. Joanna is saving up for a new car. Her parents said that once she has $1000 saved up, they would help her
iris [78.8K]

9514 1404 393

Answer:

  60 hours

Step-by-step explanation:

We want Joanna's total savings to be ...

  bank account + gift + earnings = 1000

  300 +100 +10h = 1000

  10h = 600 . . . . subtract 400

  h = 60 . . . . . . . .divide by 10

Joanna needs to babysit for  60 hours to earn the money she needs.

7 0
3 years ago
Find 30% of 70 <br><br> please help
tekilochka [14]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What Is the length of BD?<br>​
nadezda [96]
I believe it would be 8 sense the other half is 4
8 0
3 years ago
Other questions:
  • HhEeLlPp ASAP!?!?!?!?!?!?​
    10·2 answers
  • What number can be used to complete the volume statement for the cone?
    9·2 answers
  • Square root of 1536 with divison method
    13·1 answer
  • How do I plot a decimal on a coordinate plane?
    9·1 answer
  • Zachary plays a game. He earns and loses the following amounts of points throughout the entire game. How many points does Zachar
    7·1 answer
  • If R = { (x, y) is an element of N, x is an element of N, y is an element of N / x-y is divisible by 5 } then show that R is an
    12·1 answer
  • What is the area of this figure?​
    7·1 answer
  • At an end of the year sale, Gabriela bought more than 12 bottles of hand soaps and lotions. If x represents the number of hand s
    6·2 answers
  • A picture has a height that is 2 times it’s width . It is to be enlarged to an area of 128 in 2
    13·1 answer
  • Someone help me ASAP
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!