The answer is $8.75. You have to find what one costs which is 1.25 so if you have 7. 1.25 times 7 is $8.75
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.
Diameter is 13
radius is 6.5
circumference is 13pi or 40.84
area is 42.25pi or 132.732
The associative, commutative, and distributive properties of algebra are the properties most often used to simplify algebraic expressions. You will want to have a good understanding of these properties to make the problems in algebra easier to work.
The answer is 3/4ths. If you have any questions please ask