You could turn the fraction into a decimal and then see which is bigger
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer:
= desaster
Step-by-step explanation:
48 divided by 3 = 16
16 ounces of trail mix altogether in one bag.
There were only 5 ounces of raisins so 16 - 5 = 11. There are 11 ounces of almonds in each bag of trail mix.
The answer would be c because 1-5-7 is the same as 5-8