1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
11

Cathy drank 600 mL of water at school and another 400 mL at home. How many liters of water did Cathy drink?

Mathematics
1 answer:
liraira [26]3 years ago
8 0
Cathy drank 1,000 ml of water which means she drank 1 liter.
You might be interested in
Which variable is most important to the following problem?
Ksenya-84 [330]

Answer:

B.) the number of tents the army orders

Step-by-step explanation:

The word problem does not speak of any prices or tent sizes so it cant be A or C

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
there are 13 animals in the barn. some are chickens and some are pigs. there are 40 legs in all. how many of each animal are the
madreJ [45]
C=chicken
p=pigs
c+p=13~p=13-c (plug in)
2c+4p=40
2c+4(13-c)=40
2c+52-4c=40
-2c=-12
c=6
6+p=13
p=7
6 chickens
7 pigs
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The rabbit population in a forest area grows at the rate of 9% monthly. if there are 270 rabbits in july, find how many rabbits
sukhopar [10]
We will do multiplication, 270x0.9 to find out how many rabbits grow in the area each month. Using that number we will multiply it by 12 because the problem is asking us to find the number of rabbits grown in the are in one year. Our final answer would be 292.
5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!! i dont get this at all
daser333 [38]
Just divide the number that is biggest by 2 and you should get the answers for example #1 10÷2=5, #2 1÷2=0.5 #3 0.01÷2=0.005
5 0
4 years ago
Rob has -180 points in a game. He gains one-fourth of his points back on his next turn and gains back an additional one-fifth of
Leya [2.2K]

Answer:not sure sorry

Step-by-step explanation: I need points

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Four tangent circles centered on the x-axis are shown below. The radius of circle A is twice the radius of circle O. The radius
    10·1 answer
  • [10 Points, Algebra 2-simplifying complex fractions]
    5·1 answer
  • What is the standard unit of stress in Metric Units?
    10·2 answers
  • the graph shows your budget and the total cost of x gallons of gasoline and a car wash you want to determine the possible amount
    13·1 answer
  • Solve for x 2X equals four ninth
    10·2 answers
  • What is the value for x ? i need help
    12·1 answer
  • Need to correct these for my quiz: (no blank answers please)
    12·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • The amount of corn chips in a 16-ounce bag by the dispensing machine has a normal distribution with a mean of 16.5 ounces and a
    12·1 answer
  • In 2017, the top-selling frozen pizza brands, DiGiorno and Red Baron, together had sales of $1586.9 million. Red Baron’s sales w
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!